• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

Въпроси относно TFP

Съвети, опит и препоръки в сток ориентираната фотография
Ключови думи за тази тема
Въпроси относно TFP Въпроси относно TFP сайтовете снима net скоро нямам нямам кой поне наистина примерно докато ама относно относно относно

Въпроси относно TFP

Мнениеот engineer » 09 Сеп. 2015, 21:17

Изглежда темата за TFP и модел/пропърти релийзите не е особено засегната тук. И докато въпросите с релийзите са донякъде ясни, за TFP не е съвсем така. Интересуват ме следните въпроси относно TFP:
1. В кой остава оригиналът на TFP - фотографа / модела ?
2. Може ли TFP да се ползва вместо модел релийз в сток сайтовете при условие че са описани правилата валидни за модел релийза? Напомням все пак, че в горната част на ТФП с дебели букви е писано, че е ТФП.

Поздрави от Инженера
Аватар
engineer
Напредващ
Напредващ|Напредващ|Напредваща

Потребители Информация Потребители Информация

Препоръчваме ви

Re: Въпроси относно TFP

Мнениеот jordan_rusev » 10 Сеп. 2015, 13:18

Да кажем първо какво е TFP ?
Съкращението идва от Time For Print и не е сбъркано изписване на FTP.
Не знаех че вече се подписват и подобни договори когато се снима TFP, нямам идея дали може да се ползва за сток. Мисля си че по-скоро НЕ, защото модел релииза е именно точния документ в който си пише че модела е съгласен снимките да се продават с комерсиална цел. Ако наистина искаш да ползваш снимките за сток просто поискай да ти подпишат модел релийз, а TFP документа го дай на модела - така всички са доволни и подсигурени.
Я пусни някакъв примерен такъв да го видя как е написан :thumbup
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Re: Въпроси относно TFP

Мнениеот engineer » 10 Сеп. 2015, 16:27

Примерно нещо такова:

Разликата с Модел релийза (MR) е, че дава някои ограничени права на модела.
Досега все ползва Модел релийз (MR), ама никога не се знае.
Имам купища любителски снимки с деца на приятели, някои от които доста качествени...и си седят на харда удома. Дори в соцмрежата не смея да ги пусна, че да си направя лична реклама. Причината е че нямам никакво разрешително, само в редки скучаи с устна договорка.
А MR съм направил дори за себе си, т. е. както правилата повеляват трябва сам на себе си да разреша в писмена форма да си продавам образа.
В найлонка си нося по 2-3 MR и един за TFP, въпреки че не съм наясно дали ми е необходим.
Като се замисля TFP договора основно служи да предпази Модела от злоупотреба със снимката (поне за България), така че май е логично да се предостави оригинала.
Аватар
engineer
Напредващ
Напредващ|Напредващ|Напредваща

Препоръчваме ви

• Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Подобни теми

Върни се към Сток фотография, уроци и съвети