• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

Шум и шумопотискане в RAW с Lightroom и Photoshop

Съвети и препоръки как да обработваме снимките си с Фотошоп и др. Уроци и трикове за обработки и работа с обработващи програми.
Ключови думи за тази тема
Шум и шумопотискане в RAW с Lightroom и Photoshop Шум и шумопотискане в RAW с Lightroom и Photoshop добър никон никон сайтовете беше беше снимане беше лично иначе снимам снимам raw raw raw

Шум и шумопотискане в RAW с Lightroom и Photoshop

Мнениеот jordan_rusev » 16 Май 2010, 21:17

Какво е шум във фотографията ?
Светлината, от физична гледна точка, е радиометрична мярка за спектрална радиация. Спектралната радиация измерва трептенето на фотона на определена дължина на вълната. Фотометрията се интересува само от светлината във видимия за човешкото око спектър. Затова е дефинирана друга мярка - осветеност (luminance). Осветеността обединява спектралната радиация във видимия спектър.
Динамичен обхват е може би най-често бърканият термин в цифровата фотография. Той представлява отношението на най-високата към най-ниската осветеност в изображението. Пример: Минималната осветеност на добър LCD монитор в нормално осветена стая е lcd/m2. Ако максималната осветеност на екрана е 300cd/m2, то динамичният обхват е 1:300.
Човешкото око е доста несъвършен орган. Окото има голяма област на периферно зрение в тази област окото филтрира голяма част от светлината. Зрителния ъгъл на ясно виждане е малък, а мозъкът обработва само част от „видяното" от очите. Така светлинния шум остава незабелязан за нас но се запечатва в снимката.
„Шумът" в снимката са детайли като, цветни точки, прашинки или зърна на места, където би трябвало цветът и изображението да са еднородни . Електронният шум в цифровата фотография се поражда в процеса на конвертиране на светлината в цифров сигнал от фоторецепторите, изграждащи светочувствителната матрица. Шумът е по-ясно изразен при снимане с висока светлочувствителност (високи стойности на ISO), при слаба осветеност, или дълга експонация.

Шумопотискане или както е известно като термин Noise reduction в Camera RAW на Adobe Photoshop или Lightroom.
Като цяло няма много за писане по тази тема. Корекцията на шума става в секция Detail, категория Noise Reduction.

Двата плъзгача Luminance и Color е всичко с което разполагаме в Camera RAW. Luminance коригира светлинния шум а Color цветния. Шума породен от светлината в дигиталната фотография се изразява в зърнеността на структурата на снимката, а цветния шум засяга само оцветеноста. Никога не прилагайте големи стойности на корекция на цветния шум, в 95% от случаите 10-15 на Color е напълно достатъчно, и задължително коригирайте default стойноста защото тя е цели 25 и цветовете здраво се размиват. Luminance плъзгача редуцира зърното на снимката, но сваля малко и рязкостта и не е зле да се приложи изостряне с Masking.
.
Ами това е за корекцията в RAW, няма много и като цяло е хубаво да се избягва вдигането на стойноста ISO ако гоните по-високо качество. Във фотошоп има много plug-in-и за отстраняване на шум и някои от тях се справят наистина супер добре. Добър plug-in е Noiseware Professional на Imagenomic, аз лично ползвам само него и съм страшно доволен. Ето как се получи снимката от примера след корекция на шума и с Noiseware.

Корекция на шума във фотографията е много важен елемент от обработката на снимки заснети при лоши условия и с висока светлочувствителност на сензора, но също така е и много ценна обработка и при не толкова високи стойности на ISO с цел изваждане на максимално качество на крайния продукт. Кропа от 3-тата снимка (заснета на ISO 1600) по-горе, е с подтискане на шума в Camera RAW и с допълнителен plug-in и като краен резултат шума почти напълно е заличен.

Плъгинчето Imagenomic Noiseware Pro.v4.2 го има ТУК или ТУК

Ето и едно клипче за шумопотискане в Camera RAW на Photoshop

Други теми с обработки на RAW в Lightroom или Photoshop
Баланс на бялото в RAW с Lightroom и Photoshop
Експонация в RAW с Lightroom и Photoshop
Изостряне на снимка в RAW с Lightroom и Photoshop
Шум и шумопотискане в RAW с Lightroom и Photoshop
Корекция на аберации с Фотошоп. Хроматични аберации.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Потребители Информация Потребители Информация

Препоръчваме ви

Потребители 2 благодарили на jordan_rusev за отговора: mamata, orhch

Re: Шум и шумопотискане в RAW с Lightroom и Photoshop

Мнениеот maggee » 20 Май 2010, 13:06

Много полезно и ценно уроченце! Наистина работи. Снимката става като сълза.
Аватар
maggee
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Allpi » 13 Ян. 2011, 18:53

само мога да кажа : Браво !!!! в този сайт много ценни съвети ...поздравления...
Аватар
Allpi
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот Ulver » 26 Дек. 2012, 19:44

Плъгинът вече се сваля,а уроците са чудесни! Голямо Благодаря!
Аватар
Ulver
Профи
Профи|Профи|Профи

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 26 Дек. 2012, 22:37

О-о-о гарантирам ти няма да съжаляваш. Вече повече от 2 години го ползвам и съм страшно доволен !!
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Ulver » 26 Дек. 2012, 23:46

Вече го пробвам,и честно казано не всичко разбирам,но което зная как да коригирам го правя и не мога да повярвам на очите си - разликата е поразителна просто.Още веднъж Благодаря :)!
Аватар
Ulver
Профи
Профи|Профи|Профи

Препоръчваме ви

Потребители благодарили на Ulver за отговора: jordan_rusev

Мнениеот photohunter » 29 Дек. 2012, 11:52

Реших в известен смисъл проблема с шума като снимам в РОУ и правя първичната обработка на снимките с Capture NX. Инсталирал съм си последната версия. Преди правех проби с предната на резултатите не бяха добри. Твърде вероятно е и аз да не съм правел нещо както трябва, та мнението ми за тази програма беше крайно негативно. Сега съм доволен от нея. Разбира се стремя се да снимам на исо 100, 200 и в краен случай 400. Снимам с Никон. При "Канонците" не зная как е. От Адобе Камера РОУ също съм доволен, но като че ли с Кепчъра нещата ми се получават една идея по-добре. Работя с CS4. При CS5 нещата може да са различни.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 29 Дек. 2012, 15:01

Когато съм писал темата съм бил с Canon 40D и съм ползвал Lightroom. Сега съм с Canon 7D и PhotoShop CS5. Спокойно снимам до 1600 ISO и в много от случаите шума го отстранявам още в Camera RAW която е направо революция след CS5 (препоръчвам ти версиата). Иначе плъгинчето често ползвам когато кадрите са тъмни и се налага да се използват опциите Exposure или Fill light в ACR. Обикновенно дублирам слоя прилагам плъгина и после opacity на около 40%. Това което ми харесва е че дори дава възможност за изостряне.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 29 Дек. 2012, 17:35

Ползвам CS4 защото имам тази книга, а не мога да се похваля със сериозни умения във Фотошоп. Опитах се да сменя само ACR-а но безуспешно.
Изпробвах плъгина. Работи перфектно и наистина изостря изображението като се справя с шума.
Благодаря много ! Ще го ползвам с кеф :)
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 29 Дек. 2012, 17:45

Нещата от CS4 са си същите в CS5 просто в новата версия има добавени неща, така че книгата ще ти върши работа и с CS5.
Относно ACR новите версии са за новите версии на Photoshop.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 23 Ян. 2013, 19:48

Вкарах снимка във Фотория, която обработих с този плъгин, макар, че беше снимана при недобро осветление: насрещна светлина от прозореца и рефлектор от готварско фолио. Снимах с Никон д60 и обектив Хелиос китов Зенитски обектив.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 23 Ян. 2013, 21:48

Имам много одобрени във доста от сайтовете, тази
Изображение
беше на 1200 ИСО
Аватар