• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

ДСЛР и стари обективи

Фотографска техника, обективи, аксесоари, тестове и ревюта. Препоръки, въпроси и съвети. Canon, Nikon, Pentax, Sony, Olympus i др.
Ключови думи за тази тема
ДСЛР и стари обективи ДСЛР и стари обективи беше знам искам имаш имаш имаш форума наистина апарата въпроса фотографията примерно фокус почти какъв

ДСЛР и стари обективи

Мнениеот Fargina » 14 Ян. 2015, 20:59

Първо, искам да благодаря за приема ми във форума Ви. Искам да попитам следното - Стар любител съм на фотографията, от доста много години. Но съм работил с лентови фотоапарати, (черно-бяла фотография). С проявители, фиксажи и стабилизатори и т.н.. От снимането на филма до проявяването му и копирането на фото-хартия. Работил съм с фотоапарат - ZENIT E - със сменяеми фото обективи.Та въпроса ми беше следния. Всички тези обективи които ги имам, мога ли да ги ползвам на съвременните цифрови фотоапарати? Като настройката бленди, скорости, рязкост на изображението, всичко се настройва ръчно. И ако мога на коя марка от съвременните фотоапарати мога да ги използвам? Предварително Ви благодаря за отговора, без значение какъв ще е той, дали положителен ли отрицателен!
Аватар
Fargina
Нов
Нов|Нов|Нова

Потребители Информация Потребители Информация

Препоръчваме ви

Re: ДСЛР и стари обективи

Мнениеот pero » 14 Ян. 2015, 22:23

Мисля, че можеш да си ползваш обективите на всеки готоапарат, стига да си намери преходник от него за М42 обектив.
Потърси в гугъл, примерно ако имаш канон пиши "canon m42 adapter"
Няма да можеш да ползваш обаче автофокуса, да управляваш блендата от тялото и т.н. Всички настройки ще са ти ръчни.
Аватар
pero
Профи
Профи|Профи|Профи

Препоръчваме ви

Потребители благодарили на pero за отговора: Fargina

Мнениеот Fargina » 15 Ян. 2015, 18:38

Благодаря Ви, в момента измерих диаметъра на един от обективите, той е 42 милиметра, само не знам дали ще има някаква разлика в стъпката на резбата?!
Аватар
Fargina
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Потребители благодарили на Fargina за отговора: pero

Мнениеот pero » 15 Ян. 2015, 19:08

Обективите, които имаш са на байонет М42. Виж тук : http://slav61.free.bg/ юе си намериш каквото ти трябва

П.П. пишем в неправилната тема.
Аватар
pero
Профи
Профи|Профи|Профи

Препоръчваме ви

Потребители благодарили на pero за отговора: Fargina

Мнениеот Fargina » 15 Ян. 2015, 19:15

Благодаря Ви, за подробната информация!
Аватар
Fargina
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 16 Ян. 2015, 11:05

Оправих темата !

Преходниците са 2 вида, със и без "глухарче".

Глухарче казват на тия клеми, когато е с такива преходника фокуса се потвърждава. Няма да имаш автофокус но като нещо е на фокус ще пиука фокусната зона която е в областа, като така потвърждава че там имаш фокус.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Потребители благодарили на jordan_rusev за отговора: Fargina

Мнениеот Fargina » 17 Ян. 2015, 22:17

Благодаря Ви! :thumbup
Аватар
Fargina
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот Gergich » 30 Ян. 2015, 13:00

Има марки които са по-удобни за ползване на стари филмови обективи и такива не до там подходящи. За М42 нещата са ясни - преходник и готово. Без да правя реклама ще споделя личен опит с такива обективи - ползвам ги с Пентакс. Там мога директно да закача на тялото стар обектив на К-байонет, като по централна т-ка си имам потвърждение на фокуса а с помоща на зелен бутон апарата си работи като в режим А и сам си определя скоростта. Това е много удобно.

Много подходящи за целта са и безогледалките на Сони със сменяема оптика (Е-байонет). Там наистина е голямо забавление ползването на всякакви преходници и обективи , като в добавка имате и пийкинг.

Освен това ми прави впечатление че се преработват често стари обективи от поизчезнали вече марки като Яшика, Минолта, Миранда и други на М42 и от там вече с преходник могат да се закачат на почти всеки DSLR. Тоест маха се стария байонет, слага се накрайник с М42 и после към него се завива нов преходник към байонет какъвто си искате.
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

• Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Подобни теми

Върни се към Фото техника - дигитални камери и обективи