• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

Въпрос за нощни снимки

Съвети и препоръки, интересни техники и идеи, фотографски уроци и съвети за начинаещи и напреднали в областа на фотографията
Ключови думи за тази тема
Въпрос за нощни снимки Въпрос за нощни снимки никон никон снимане снимане беше светкавица иначе колко пък снимам снимам снима горе iso iso

Въпрос за нощни снимки

Мнениеот don_domat » 08 Юли 2011, 10:50

Здравейте,
Снощи само пробвах функцията за дълга експонация на фотоапарата, но без особен резултат (трябва да си купя дистанционен спусък). Исках просто да пробвам как става. При натискане на спусъка на апарата ми даде индикация, че не може да фокусира и не ми разрешава да снимам. Изключих автоматичния фокус на обектива и минах на ръчен и се получи.
Та въпроса ми е как точно се определя дължината на експонация при нощни снимки? Имам предвид дълги експонации по над 15-20 мин. Има ли някаква зависимост или всичко е на индивидуална преценка?
Аватар
don_domat
Напредващ
Напредващ|Напредващ|Напредваща

Потребители Информация Потребители Информация

Препоръчваме ви

Re: Въпрос за нощни снимки

Мнениеот jordan_rusev » 08 Юли 2011, 15:18

За фокусирането:
Ако си поставил фокусната зона в участък тъмен и еднороден е нормално да не хване фокус, за целта хващаш фокус някъде, прекадрирваш и превключваш на ръчен фокус. Другото което можеш да направиш е да отвориш вградената светкавица за фокуса и после пак да превключиш на ръчен фокус.
За меренето:
Най-често се прави на принципа на "личната преценка" но ако все пак искаш да имаш някакво мерене от апарата ето какво можеш да направиш: понеже апарата може да ти даде скорост най-ниска до 30" можеш да вдинеш ISO-то (за меренето само) и после да си преизчислиш скороста. Например ако на 200 ИСО ти дава 25" то на 100 ще трябва да е 50", ако на 800 ИСО ти дава 25" то на 400ИСО ще е 50" а на 200ИСО ще е 100" а на 100ИСО ще е 200". Незнам дали го обясних както трябва, надявам се да си ме разбрал :)
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот don_domat » 08 Юли 2011, 18:03

Благодаря ти много. Разбрах те отлично :)
Аватар
don_domat
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 09 Юли 2011, 22:02

Проблем ми се явява шума в изображенията при нощното снимане. Има го дори и когато снимам на малко ИСО.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 10 Юли 2011, 21:31

Провери на каква опция ти е Long Exposure Noise Reduction. И като цяло нормално е да са по-шумни защото сензора работи и приема светлина по-дълго време, снимай на възможно най-ниско ИСО винаги.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот don_domat » 12 Юли 2011, 17:28

Здравейте, аз сега видях тази настройка на моя апарат. В моя случай беше изключена.
Има 3 положения:
1во - Изключено
2ро - Авто
3то - Включено
На кое от всички е най добре да е?
Прочетох в упътването и пише, че това се използва за експонации повече от 1с. Само при такива експонации ли трябва да се включва? При скорости по големи от 1с. май е по-добре да е изключено.
Какво е вашето мнение?
Аватар
don_domat
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 12 Юли 2011, 17:58

Сложи на AUTO, тогава се включва само когато експонацията е повее от 1 сек.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 16 Юли 2011, 18:51

Никон Д60. Наскоро "щракнах" няколко нощни кадъра но не съм ги свалил още от фотоапарата.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 07 Авг. 2011, 22:38

При мен нощните снимки дадоха добри резултати в следните случай:
-Снимка на здрачаване срещу слънцето с достатъчно светлина в небето.
-Снимка в пълен мрак, когато сниманите обекти отразяваха светлина от светлинен източник, намиращ се близо до точката на снимане.
-Снимки в пълен мрак на обекти, които са светлинни източници.
Във всички случаи имаше контрастираща разлика в тоналността/ обект и фон/.
Там където снимах не добре осветени обекти с малка разлика в осветеността между обект и фон, резултатите бяха потресаващи.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jingo_v » 22 Авг. 2011, 23:54

Статив,,....на 437 страница съм все още
Last edited by jingo_v on 15 Ноемв. 2011, 23:08, edited 1 time in total.
Аватар
jingo_v
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 23 Авг. 2011, 10:22

Бла-бла-бла+шопски акцент и нищо полезно. Или мисълта ти минава бързо или пишеш бавно. Следващия подобен безсмислен пост ще го изтрия.
jingo_v написа:най високото исо ,на което ти дава подходяща под 30 сек скорост

Абе ти по новолуние в гората ли снимаш или си забравил НД-то завинтено? Със стативче на F/8 , 100 ISO и от 10сек до 30сек винаги ще постигнеш желан резултат стига да не е прекалена тъма. Градски нощни пейзажи не са проблемни, природа ако е новолуние светлината е доста ниска и тогава вече се налага по-високо ИСО но то комбинирано с дългата експонация вкарва толкова шум че се губи смисъла да се снима поне за мен. Ако искаш да "завъртиш звездите" можеш да направиш няколко кадъра от статив и после със смесване ще се получат по-дълги траектории. Като единия кадър задължително за пейзажа с по-ниско ISO и експонация за да има детайл. А ако не искаш да си мъчиш апарата става и с 2 снимки, едната за пейзажа и една на 4-5 минути за звездите и после траекториите ако имаш полярната звезда стават лесно.
photohunter написа:Никой не пита за фокуса ....хм странно,сякаш с Никон са всички

Точно пък никона се оказва има по-слаб фокус когато "фара" (вградената светлина) не му помага. Тоя тест го направихме преди 2 години с Nikon D300 и Canon 40D.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 23 Авг. 2011, 12:36

jordan_rusev това със звездите ми се струва интересно, може ли да покажеш снимка и да обясниш по -подробно технологията защото........... :)
А колкото за фокусирането с Никона, това за момента не ме притеснява.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 23 Авг. 2011, 17:55

Това е заснето на 5 мин, обърни внимание колко е дълга дъгата на звездите, ако веднага след това пуснеш втора експонация от 5 мин и после насложиш двете снимки дъгата ще е 2-пъти по-дълга :)
В конкретната снимка докато траеха 5-те минути обикалях с едно фенерче и осветявах за да се получи по-интересно. Това е няма нищо сложно !
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Потребители благодарили на jordan_rusev за отговора: SofiaWest

Мнениеот jingo_v » 23 Авг. 2011, 20:32

Мисълта ми минава по бързо отколкото мога да пиша.. ...
Фара не помага при нощни снимки..... с фенерче да осветя най близкият обект ,горе долу ,,да
Да ,няма луна и/или е зад мен или бягам от нея ,само звезди и гора и/или вода и гора ..тъмно е ...така да се каже ...
Относно начина ми на писане,така ми дойде,ако е толкова важно ,може да си триете както си искате ...
Като ми остане време и желание може и да кропна Нефовете и да покажа....
Автора на темата е задал въпрос: как точно се определя приблизително точната експонация...,а не дали ми е завинтен НД то ...гледам съм го описал в началото на предният ми пост...
Относно фокуса...ако няма къде и/или не може да фокусира търся нещо,върху което да може да има фокус,ако и такова няма ,а има близък обект,светя с фенерче ...
П.П.Надявам се да съм бил не много разводнен и без шопски диалект.
Много обичам да ми говорят лошо :whistle
Аватар
jingo_v
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 23 Авг. 2011, 22:57

Нямам за цел да ти говоря лошо, а ти както гледам можеш да пишеш и нормално което ме радва :)
За луната зад гърба - определено, иначе нищо няма да стане. А за фокусирането може и без фенерче, ако снимаш с широкоъгълен при F/8 е достатъчно да сложиш приблизително на 3-5 метра фокуса ръчно и пак ще се получи.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 24 Авг. 2011, 11:14

Благодаря! Заглеждах го този ефект от доста време и се чудех как става. питах "приятел" - фотограф, който има такива снимси но ме хвърли в талаша. :) Блендите ще си ги оправям с проби. Важното е, че имам отправна точка.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот SofiaWest » 12 Юни 2013, 09:03

jordan_rusev написа:...

Отдавна се каня да направя такава снимка със звезди. Проблемите са ми два обаче. Първия, че в София няма много добра видимост към звездите, а когато излезна от София, попадам на облаци. Другото, е че не мога да правя снимки по-дълги от 30 сек. Четох, че има спусъци, които при натискане отварят и при повторно натискане отварят, но тези които аз намирам, пак трябва да задържам бутона, както на апарата :dkn Вариант е и да правя 30 сек. снимки през 10-15 мин и да ги насложа, но предпочитам да направя 1-3 за 20-30мин снимка... Може ли да ми препоръчате такъв спусък?

Поздрави.
Аватар
SofiaWest
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 12 Юни 2013, 22:58

Спусъците обикновенно имат режим който след задържане на бутона няколко секунди минава в режим bulb, това пробва ли ?
Какво е тялото с което снимаш ?
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 16 Юни 2013, 22:56

Наскоро си взех от Ibay за 2-3 долара
Аватар
photohunter