• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

Домашно студио

Съвети, опит и препоръки в сток ориентираната фотография
Ключови думи за тази тема
Домашно студио Домашно студио добър цена цена снимане светкавица светкавица светкавица светкавица светкавица светкавица светкавица светкавица иначе иначе колко

Домашно студио

Мнениеот hubavasi » 12 Авг. 2011, 13:58

Пускам нова тема, защото не можах да намеря друга такава. И я пускам тук, защото мен ме вълнува конкретно за Сток снимките, но преполагам може да се използва за всичко и ако прецените я преместете. :not
Така, аз имам Canon 500D с китовия обектив Canon EF-S 18-55MM F/3.5-5.6 IS :cool . Имам си направена поставка където снимам, но се оказа, че лампите са ми слаби. Когато не разчитам на светлина от прозореца ми дава много ниски скорости на по-затворена бленда. А ми се иска да мога да снимам от ръка някой неща, защото в много случаи е голяма мъка докато нагласиш статива и да направиш снимката, както си я видял от някакъв ъгъл без статив. В общи линии имам 3 крушки с леко студена светлина 6500К, една отгоре и по една отстрани. Местя ги според зависи. От порядъка на 200W са и трите, но като сложа и нещо, което да разсейва светлината силата им пада, а ми трябва силна и разсеяна светлина, както от прозорец с непряка слънчева. Направих на бързо една схема как ми изглежда в момента "студиото" :nought
, като за предна светлина използвам светкавицата на апарата (вградената), която идва малко по-топла от лампите, но това не ми е проблем в момента.
Питането ми е колко силни трябва да са крушките, за да мога да постигна скорост 1/80 най-малко (че малко ми треперят ръцете :red ), при бленда 11, ISO 100, при средно 35 мм (като разчитам само на тази светлина - нощно време примерно)? Има халогени, които се продават по 500 W и се чудех дали да не взема от тях, ама не знам дали не им трябва охлаждане, особено при положение, че ще слагам софтбоксове.
Ами, това е за сега, ако се сетя да питам нещо друго - ще пиша. :rock
Аватар
hubavasi
Напредващ
Напредващ|Напредващ|Напредваща

Потребители Информация Потребители Информация

Препоръчваме ви

Re: Домашно студио

Мнениеот jordan_rusev » 15 Авг. 2011, 11:27

Значи 6500К си е топла светлина, а светкавицата вероятна идва като по-студена светлина. Това само го вметвам.
За да докараш скорост 1/80 с лампи ще трябва яко да натовариш, по-добре инвестирай във външна светкавица, има евтини варианти китайски а и не само (Nissin например). А и щом ще слагаш софтбоксове.... по-добре ще ти е.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 15 Авг. 2011, 20:49

Нubavasi това което ползваш халогенни вани ли са?
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот hubavasi » 17 Авг. 2011, 11:02

Не, обикновени лампи с енергоспестяващи крушки. Защо?
Аватар
hubavasi
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 17 Авг. 2011, 22:20

Разсъждавам по същата тема. Търся начин да се сдобия с осветление за малко пари.
Пробвах енергоспестяващи крушки но резултата не ми хареса. Тези от 2700к придават жълт отенък на бялото, а тези с 6500 синеят. Светлината която дават е оскъдна. Пише, че се равняват на много ватове, но май не е така.
Сета заглеждам халогенните вани защото са евтини и са мощни. ако има кой да сподели опит - добре.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 18 Авг. 2011, 11:16

Аз ползвам светкавици 2 броя и отразител, с лампите не съм наясно
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот hubavasi » 18 Авг. 2011, 12:38

Аз поради същата причина като на photohunter, се насочих към халогени, но още не съм се решила. На мен също ми идва много малко светлината от крушките. Иначе знам, че колкото са ватовете на енергоспестяващите, като ги умножиш по 5 и получаваш реалните. А имам възможност да снимам вечер...тогава няма как да разчитам на външна светлина.
Какви са твоите светкавици, Джордан? И как са разположени?
Аватар
hubavasi
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jingo_v » 18 Авг. 2011, 12:57

Виж енергоспестяващите в Динафос 125в съответстват на 625 в ... и са с 5500К постоянни !
Халогени не съветват ...........
Аватар
jingo_v
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 18 Авг. 2011, 13:48

Едната е канонската 580II а другата е китайска, паля ги безжично като понякога включвам и вградената с която стават вече 3. Но това се случва доста рядко. В повечето случаи вградената+канонската са достатъчни. За разположението - подобно на твоето, но кагота снимам в къщи гледам да е през деня, тогава ползвам и големия отражател (знаеш го).

........... но отдавна не ми е оставало време, мерак и муза да се захвана да поснимам. Тоест мерак има ама все нещо друго излиза :)
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот hubavasi » 18 Авг. 2011, 16:35

Времето за синхронизация какво е? И твоите от какво се водят, от вградната светкавица или ти ръчно ги палиш? От E-bay ли купи китайската или от някъде другъде?
Тъй като нищо не разбирам от светкавици, какво е това водещо число и как да си избера каква на мен ми трябва, какво трябва да гледам? Тези, които се закачат на апарата, може ли и да се сложат някъде другъде и пак да работят? За моя апарат трябва ли да имам безжичен синхронизатор отделно? Все такива неща...
Аватар
hubavasi
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 18 Авг. 2011, 17:56

Синхронизацията е до 1/250
Паленето става безжично за канонската (7D-то има wireless контрол) а за китайската оптично (тя има optical slave) от другата светкавица или от вградената се пали. Иначе в ebay има wireless трансмитерчета и ресиивъри за по 15$.
Китайската е от ebay - ДА
За водещо число има тема във форума - ТУК. Най-общо казано това е мощноста на светкавицата.
Светкавиците които нямат wireless контрол могат да се палят посредством безжичен приемник/предавател както писах по-горе.
За твоя апарат трябва да имаш безжичен синхронизатор защото той няма. Струва около $15 и представлява ето това:

Светкавицата китайската е хубаво да има optical slave, така ще можеш да я палиш с вградената. Ето една такава, струва $160 но сигурно има и по-евтини

А наскоро си взех ето такъв дифузер за светкавицата:

и съм много доволен. Тази снимка

е с канонската светкавица, безжично запалена и изнесена встрани от апарата, с дифузера за който споменах.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 19 Авг. 2011, 10:25

Всичко е въпрос на пари обаче. Идеята е да се постигне резултата с минимум средства. Наясно съм, че с две светкавици нещата ще са супер, но става въпрос за поне 200лева, които ми идват малко множко за мъжки фонд. Колкото до енергоспесяващите лампи на Динафос, те са горе-долу на цената на китайска светкавица.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот hubavasi » 19 Авг. 2011, 22:43

Да, и аз това си мислех...като взелеш 2 сеткавици, а то ще искаш да са що годе хубави, като вземеш софт бокс или дифузер и то стават едни минимум 300-400 лв. :cry
От друга страна гледах тези фотолампи http://magazin.photosynthesis.bg/search/q/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0, но те май пак си светят като другите енергоспестяващи. Не знам, ако някой има наблюдения - да сподели.
Благодаря на Джордан за изчерпателния отговор. :notworthy
Аватар
hubavasi
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 27 Авг. 2011, 15:01

В китайски сайт видях халогенна лампа с малък балон/матов/ и стандартна фасунка 150вата. изглежда като тези на професионалните осветителни тела. Цена 9 долара. Не е опомената цветна температура, но цената ме провокира да си викна една и да пробвам с някакъв импровизиран рефлектор.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот hubavasi » 28 Авг. 2011, 22:53

150 вата няма ли да ти е малко? Иначе после ще е хубаво да покажеш някоя и друга снимка направени с нея. :roll
Аватар
hubavasi
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот Drifter » 17 Сеп. 2011, 21:21

Аз също имам подобна идея за домашно студио, но малко по-сложна. Иначе замисъла е същия - за нищо пари да се направи нещо функционално.
Като крушки аз си намерих някакви стари втора употреба Tungsraphot фотографски с нажежаема жичка 500W (снимка от интернет). Струва ми се, че ще свършат много добра работа. Почти никаква разлика няма в цветната температура на отделните крушки, което значи, че без проблеми мога да се правят схеми с всичките лампи. Единствено като минус е, че няма как да се регулира силата, тъй като когато волтажа се намаля, температурата им също пада.

Моята идея ще включва всичко да е ръчно правено или импровизирано - фонове, рефлектори за лампите, стативи за осветление, отражатели и т.н., като в същото време целта ми е да постигна качество, което да става за сток. Ако на някой му е интересно, мога да споделя проекта в нова тема.
Аватар
Drifter
Напреднал
Напреднал|Напреднал|Напреднала

Препоръчваме ви

Мнениеот hubavasi » 18 Сеп. 2011, 13:02

Аз бих се радвала да видя. :)
Аватар
hubavasi
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот AlexSilver » 18 Окт. 2011, 22:42

Привет на всички участници в тази тема с първото ми включване тук.
Виждам, че всеки предпочита да работи с това, с което е свикнал и добре разбира. Мога да споделя собствения си опит от работа с енергоспестяващи лампи. Предпочетох такива лампи с цветна температура 4200 градуса, защото са най-близки по параметри с флуоресцентните лампи, които фигурират в менюто за управление на баланса на бялото в апарата ми. Светкавиците по принцип са с 5600 градуса цветна температура. Но за уточняване на схемата на осветление на обекта значително по-лесно се работи с постоянни светлинни източници. Местиш и нагласяваш лампите, докато ти хареса и тогава правиш пробна снимка. Задължително от статив, дори и да е по-обикновен. Аз работя с Canon 500D и много добре ми идва да го ползвам с дистанционно управление през USB кабел към компютър и в режим Live View. Работи се много приятно и оперативно. Ползвам DPP, който си идва напълно законно с апарата. :)
Аватар
AlexSilver
Напреднал

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 26 Окт. 2011, 16:02

http://www.softpedia.com/progDownload/E ... 74405.html - това е линка към сайта на Eizo
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот hubavasi » 23 Ян. 2012, 09:44

Аз продължавам с питанията, тъй като нямаме много пари и се чудех дали мога да си купя по-ниския клас на китайската светкавица, а именно Yongnuo 460, вместо 565...в смисъл аз че мога да си я купя - мога, но дали ще е много голяма разликата във функциите? :roll
Аватар
hubavasi
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 23 Ян. 2012, 17:09

Ми аз имам една такава Yongnuo 460 II от няколко години и съм доволен. Slave режим има което е важно и се задейства от вградената светкавица, но при по-светло и ярко слънце не успява да прихване сигнала. Разбира се винаги можеш да си вземеш и едно wireless трансмитерче което не е скъпо.
Yongnuo 565 е по-професионална и така като гледам е нещо като високия клас на модела, като контроли доста прилича на високия клас на Canon и предполагам че има wireless контрол с други светкавици от същия модел. Тоест ако възнамеряваш да инвестираш в още светкавици Yongnuo ще можеш да ги съвместяваш :)

Преимуществата са и по-бързо презареждане на цикъла (Higher Speed of Charging Recycle) , wireless контрол (Canon and Nikon Wireless TTL Slave Mode), TTL (Full support TTL Functions), LED Display и метално краче.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 30 Ян. 2012, 13:04

Мисля, че едните са с ТТЛ, а другите не са. Това което съм чувал е, че ТТЛ-а на китайските светкавици не е особено прецизен и се случвало да дефектира. излязоха нови модели, при тях незнам как е. Някой ако знае да каже. Като отвориш съответната страница в Ибей си пише какво има светкавицата като опции. Но ако ще се снимат статични обекти за мен най-важната и екстра е да може да се пали индуктивно от вградената светкавица на фотоапарата. Защото Wifi адаптерите са на цената на една светкавица, а идеята е все пак да не се дават много пари :)
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот AlexSilver » 15 Март 2012, 00:49

Поколебах се дали да пиша тук или да пусна нова тема. Все още не ползвам външна светкавица, а сток фотографиите правя с постоянно осветление от енергоспестяващи лампи на 4200K. За повечето случаи това не ме ограничава в продуктовата фотография. Но за снимане на движещи се обекти (примерно течности и капки), за снимане на хора и за ред други случаи, импулсното осветление е наложително. След като основно ще се работи в домашното студио, не е необходимо светкавиците да са компактни. Като разглеждам предложенията в ebay и у нас, намирам, че е добър вариант човек да се ориентира към закупуването на комплект за домашно студио. В този случай е възможно това да стане на цена, по-ниска от цената на една нова Canon Speedlite 430EX II (559 лв.). Това е едната страна на въпроса. Втората, и то немаловажна е, че и най-простите моноблокове, предлагани в комплекти, са снабдени с пропорционални моделни халогенни лампи, които много облекчават поцеса по отработването на снимачната постановка. Докато компактните светкавици нямат тази възможност.
Ето една конфигурация на такъв студиен комплект в ebay за сравнително малко пари:

Ето тук

3 x 180WS Моноблок с регулиране от 1/8 до 1/1
3 x 75W Моделна лампа с пропорционално регулиране
3 x захранващи & синхронизиращи кабели
3 x Стативи 0.7 - 2м
2 x Софт боксове 50х70см. с двойни дифузори
2 x 84cm(33") Чадъри черно-сребрист и бял
1 x радиосинхронизатор (двуканален, но си е синхронизатор)
1 x клапа с 4 цветни филтъра
1 x Чанта (72 x 25 x 25cm
Цената с транспорта (за 1 седмица) от Англия идва около 470 лева (китайска им работа, кое ли им плащаш с тези пари?). Мисля, че този комплект дава качествено нови възможности. Не виждам възможност да бъде заместен с подръчни изпълнения и компактни светкавици, дори от най-евтините. Единственото ограничение е, че може да се ползва стационарно и винаги със захранване от мрежата. Но не само в студиото, нали?
Интересно ми е да чуя мнението на колегите от форума. Възможно е да изпускам нещо важно при такова решение. Ще бъда благодарен за всяко добре обосновано мнение. :)
Last edited by AlexSilver on 15 Март 2012, 15:07, edited 1 time in total.
Аватар
AlexSilver
Напреднал

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 15 Март 2012, 14:34

Определено няма да сгрешиш, много добро решение особенно ако имаш мястенце у дома в което да инсталираш техниката и да не я разбутваш.
Редактирай си поста и сложи линк да разгледаме по обстойно :)
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Ulver » 02 Март 2013, 11:45

Обещах да споделя портативното студио,което взех миналата седмица - ето това е

http://www.amazon.es/Cablematic-Estudio-fotogr%C3%A1fico-port%C3%A1til-60x60x60/dp/B007CJZ390/ref=pd_rhf_gw_p_t_1_C3A7

но лампите са супер зле - 2х50W и сега съм на тема оборудване за осветление , започва голямото търсене.А нямам търпение да започна да снимам :) май идеите ми ще има да чакат реализация.
Аватар
Ulver
Профи
Профи|Профи|Профи

Препоръчваме ви

Следваща

• Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Подобни теми