• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

Nikon D5100 срещу Canon 550D

Фотографска техника, обективи, аксесоари, тестове и ревюта. Препоръки, въпроси и съвети. Canon, Nikon, Pentax, Sony, Olympus i др.
Ключови думи за тази тема
Nikon D5100 срещу Canon 550D Nikon D5100 срещу Canon 550D добър добър добър добър добър никон никон никон никон никон никон никон никон никон никон

Nikon D5100 срещу Canon 550D

Мнениеот rado » 05 Ноемв. 2011, 19:39

От около месец се колебая между тези два фотоапарата: Nikon D5100 http://www.dpreview.com/reviews/nikond5100/ и Canon 550D http://www.dpreview.com/products/canon/ ... on_eos550d , за първи DSLR. Никога не съм се занимавал с фотография, но за този месец изчетох доста форуми... В повечето от тях дават предимство на Никон-а. Това, което ме притеснява е липсата на мотор за автофокус в тялото, както и китовите обективи с които се продават и двата апарата. Смятам да използвам апарата най-вече за снимки на семейството (на открито и закрито), за екскурзии и почивки и за любителски спорт (кайтсърф на плажа и сноуборд в планината) Моля помогнете в избора на тяло и стартов обектив с по-широка употреба към него, ако може да е с добра светлочувсителност за снимки на закрито. Може би този: Nikkor AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6 G ED VR или аналога му за Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM или каквото препоръчате. Бюджет около 2000 лв. за тяло и обектив. Благодаря предварително на всички за отговорите, които очаквам!
Аватар
rado
Нов
Нов|Нов|Нова

Потребители Информация Потребители Информация

Препоръчваме ви

Re: Nikon D5100 срещу Canon 550D

Мнениеот maggee » 05 Ноемв. 2011, 23:29

Не знам какво му е предимството на Nikon след като няма мотор за автофокус в тялото. Това те ограничава да купуваш обективи с мотор или да се лишиш от "блаженството" да използваш автофокуса, т.е. не можеш да използваш пълната гама от обективи. При Канон естествено не е така. Друто предимство, е че китивите обективи на канон са много по-добри от тези на никон. По-конкретно става на въпрос за Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II .
Естествено това си е мое лично мнение. Може би не съм и безпристрасна, защото снимам с Канон. Така че изборът остава в твои ръце.
Имам Canon 550D и съм доволна - има какво още да се желае, но тогава ще започнем да говорим за друг клас фотоапарати. Може би предимство на Nikon D5100 е че има подвижен дисплей.
Що се отнася до обективите - Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM не е особено добър избор. Като цяло като цяло е по-добре да имаш няколко обектива с по-малки диапазони (18-55mm и 55-250mm), отколкото един който да обхваща "всичко". Последният не е рязък в по-голямата част от дължината си. От друга страна пък е по-неудобно да сменяш постоянно обективи. Аз предпочитам качеството пред удобството. Все пак всеки обектив си има и своето предназначение - Какъв обектив за какво? Виж този обектив Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM, с който ще превишим бюджета, но си заслужава.

И пак повтарям изборът е в твои ръце, а и става на въпрос за семейни и любителски снимки.
:thumbup
Аватар
maggee
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Потребители благодарили на maggee за отговора: rado

Мнениеот rado » 06 Ноемв. 2011, 12:46

Основната ми идея е да избегна закупуване на китов обектив и евентуално на края на лятото да си взема някой (55-200 или 70-200) след като съм по-наясно с това какво искам... А Никон 5100 го дават малко по-висок клас от Канон 550, на същата цена... http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_5 ... ikon-D5100 Телата ги продават за около 1250лв. Мога да дам още 1000-1100 за стартов обектив с идея за втори обектив по-нататък. Или да взема Никон 3100 с по-хубав обектив
Аватар
rado
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 06 Ноемв. 2011, 20:06

:) :) Тоя сайт за сравняване на тела на ДСЛР-и е абсолютно смешен и безпрецедентен. Попаднах на него преди 2 месеца и да ти кажа е страааааашнооооо подвеждащ. Ще ти дам един пример, сравни например Canon 7D и Nikon D5100, ето ЛИНК В САЙТА. Абсолютна глупост е резултата, Canon 7D може да се сръвнява единствено и само с Nikon D300s при кроп факторите като и там Canon 7D е едни гърди напред. Така че този сайт можеш напълно да го забравиш.
На въпроса Канон 550Д или Никон Д5100, никона е е по-добрия вариант защото е по-нов но ако го сравним с Канон 600Д аз бих се спрял на канона (фен съм на Канон).
Ако си се спрял на Никон обаче няма да те разубеждавам, всеки сам си избира какъв камък да върже на врата си :) . За никон можеш да разгледаш Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX.
Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM - е супер обектив но е и по-скъп, иначе аз лично си мисля някой ден да го имам :)
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Потребители благодарили на jordan_rusev за отговора: rado

Мнениеот photohunter » 09 Ноемв. 2011, 07:53

Защо сравняваш Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM с Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX, а не с аналога му Nikkor AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6 G ED VR?
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 09 Ноемв. 2011, 16:25

photohunter написа:Защо сравняваш Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM с Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX, а не с аналога му Nikkor AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6 G ED VR?

Не съм ! В отделни абзаци съм писал мнение за двата, като за Канон 15-85 давам мнение понеже по-горе е споменат а за Никон 18-135 обръщам внимание защото:
rado написа:Основната ми идея е да избегна закупуване на китов обектив и евентуално на края на лятото да си взема някой (55-200 или 70-200) след като съм по-наясно с това какво искам...
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот rado » 10 Ноемв. 2011, 18:20

Малко се обърках... До колко е важен фокусния мотор в тялото на Канон? Предполага се, че при наличие на такъв при канон съответните обективи, ще са по-евтини от тези на никон. А излиза точно обратното Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM е 1600 лв. а аналога му за никон (с мотор) Nikkor AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6 G ED VR e 1050 лв. Има ли съществена разлика в двата обектива?
Аватар
rado
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 11 Ноемв. 2011, 14:48

При канон моторите са ВИНАГИ в обективите, тоест няма тела с мотори и обективи без мотори. Независимо какво тяло ще вземеш и какъв обектив - той винаги ще работи с автофокус. Цената на даден обектив не зависи само от фокусното разстояние а куп други неща като: има ли стабилизация, качество на стъклата, цветопредаване, рязкост, аберации (които зависят от предходния), конструкция (влаго и прахоустойчивост),светлосила и т.н.т.
В сферата на фототехниката в повечето случаи по-скъпото е по-добро !
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот radosten » 17 Ноемв. 2011, 21:18

Аз тука мога да поспоря,никон 18-200 vr е по-скъп от никон 16-85,но не е по-добър обектив,на против 16 ката е много по рязък и с много по-добри стъкла,а по въпроса за фотоапаратите, пич отиди в магазина вземи ги в ръце и ги почуствай,Аз снимам с Никон и съм фен на марката,jordan снима с Канон и е фен на тази марка,аз мисля,че трябва сам да решиш,кой е твоят фотоапарат и двете са вълшебни марки.
Аватар
radosten
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 17 Ноемв. 2011, 21:37

radosten написа:Аз тука мога да поспоря,никон 18-200 vr е по-скъп от никон 16-85,но не е по-добър обектив,на против 16 ката е много по рязък и с много по-добри стъкла,а по въпроса за фотоапаратите, пич отиди в магазина вземи ги в ръце и ги почуствай,Аз снимам с Никон и съм фен на марката,jordan снима с Канон и е фен на тази марка,аз мисля,че трябва сам да решиш,кой е твоят фотоапарат и двете са вълшебни марки.

Явно нещо не си ме разбрал, няма се впредвид да сравняваш два коренно различни обектива, а два съпоставими, от които по-скъпия ще е по-добър естествено.
Да аз съм фен на Канон и затова винаги, когато пиша нещо го споменавам, за да се има впредвид, че съм пристрастен. Иначе честно казано, това че съм фен на Канон не ме кара да мразя Никон, просто харесвам повече Канон.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот radosten » 18 Ноемв. 2011, 23:21

Аз не казвам,че мразиш Никон просто имах в предвид два обектива,единият е по-скъп,но не е по добър,а за това,че си фен на Канон за мен е без значение,харесвам снимките ти допада ми как обясняваш и си съпричастен,тука не говориме за Левски и ЦСКА,а за техника,която кара много хора да си осмислят безмисленият живот,който водят в краина сметка темата беше какъв фото апарат да си вземе човека,аз предлагам да си вземе този,който му пасне най добре в ръката.
Аватар
radosten
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот maggee » 19 Ноемв. 2011, 00:40

Данчо иска да каже, че не е правилно да се сравняват по каквото и да било, дори и в ценово отношение два обектива, които са коренно различни. Единия обхваща диапазон 18-200, а другия 16-85 може да се нанесе три пъти в диапазона на предходния. Естествено, че този който обхваща по-малък диапазон ще е по-остър (виждал ли си дълъг обектив, който да е остър по цялатат си дължина). Освен това в повечето случаи, да не казвам във всички, дългите обективи са по-скъпи. Естествено, че ако се съпоставят коренно различни обективи ще победи твърдият обектив.
Аватар
maggee
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот rado » 20 Ноемв. 2011, 17:32

Мисля, че намерих отговор на въпроса ми на този сайт:
http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
Снимките направени с канона ми харесват повече... Цветовете, контраста, детайлноста.... Канона ще да е моят фотоапарат :)
Следва избор на обективи.
Аватар
rado
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 21 Ноемв. 2011, 12:27

radosten написа:Аз не казвам,че мразиш Никон просто имах в предвид два обектива,единият е по-скъп,но не е по добър,а за това,че си фен на Канон за мен е без значение,харесвам снимките ти допада ми как обясняваш и си съпричастен,тука не говориме за Левски и ЦСКА,а за техника,която кара много хора да си осмислят безмисленият живот,който водят в краина сметка темата беше какъв фото апарат да си вземе човека,аз предлагам да си вземе този,който му пасне най добре в ръката.

Да, както Маги каза - това имах предвид !!
Между другото много се радвам на твоето присъствие във форума. Много е полезно за всички и за самия форум да има привърженик и човек който е запознат с Никонската техника. Така че надявам се да се включваш в темите активно :)
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот rado » 23 Дек. 2011, 00:04

В края на краищата взех Канон 600 Д. Първите ми впечатления са доста добри. Като за пълен аматьор успях да направя десетина (от 300) доста добри портретни снимки. Продължавам с упражненията и четенето, за по добри резултати :)
Аватар
rado
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 23 Дек. 2011, 00:38

С какъв обектив снимаш портретите ?
Какви са неуспешните около 290 кадъра, може да успеем да открием къде грешиш, за да помогнем?
За портрет разгледай във форума има много интересни теми за ретуш ;)
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот rado » 23 Дек. 2011, 09:58

Снимах ги с 50 f1,8 II без стабилизация... и понеже снимах 4-5 годишни деца, а те не стоят на едно място... и осветлението беше кофти (спортна зала). Също така си правих доста експерименти и за това само десетина снимки станаха страхотни, други около 100 добри, а останалите провал. И това в рамките на 1 час безразборно щракане :) Като за първи път с DSLR съм доволен от себе си и от апарата :). Само това, че няма джойстик за избор, с коя фокусна точка да се фокусира, което го има при по-високите класове апарати ме дразни :(
Иначе, като напредна малко и започна да срещам трудности, които мога да опиша на фотографски език, ще питам :)
Аватар
rado
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 24 Дек. 2011, 11:12

Да-а-а за джойстика съм съгласен, последните ми два DSLR-а имаха джойстик и не мога да си представя какво би било без него. Колкото до портретите, вдигай ISO за да се подсигуриш откъм скорост.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот rado » 24 Дек. 2011, 17:40

Е да ама на ISO 1600 снимките стават много "зърнести", да не говорим за 3200... До ISO 400 стават перфектни... Съжалявам, че нямах някой "дълъг" обектив.... Имам въпрос. С какви настройки се снимат група хора (4-5 примерно), така че всички да са на фокус?
Last edited by rado on 26 Дек. 2011, 11:10, edited 1 time in total.
Аватар
rado
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 25 Дек. 2011, 16:38

Е това зависи на какво растояние са и т.н.т. Дълбочината на рязкост се променя със затварянето на блендата.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот rado » 25 Дек. 2011, 18:38

Може би това вече не за този пост, но ето някои от снимките които направих:
gallery/image_page.php?album_id=1&image_id=232
gallery/image_page.php?album_id=1&image_id=231
Ако може да ги коментирате и да ми дадете някои насоки, ще бъде много добре :)
Весели празници!
Аватар
rado
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 31 Дек. 2011, 11:14

Аз пък си мисля, че силите при големите производители са в общи линии изравнени. Едната марка превъзхожда в едно, другата марка превъзхожда в друго. Като удариш чертата нещата в общи линии се изравняват. Има много хубави кадри направени и с Никон и с Канон и ако не беше така, някой вече щеше да е фалирал.
Наскоро четох някъде, не си спомням вече къде, че доскоро най-високо качество на изображението е предлагало тялото на Fuji S5pro, като преди около година модел Pentax е показал по-добри резултати. Тестовете са правени в някаква германска лаборатория.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

• Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Подобни теми

Върни се към Фото техника - дигитални камери и обективи