• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

Nikon Coolpix P510 vs. Sony DSC HX100V

Фотографска техника, обективи, аксесоари, тестове и ревюта. Препоръки, въпроси и съвети. Canon, Nikon, Pentax, Sony, Olympus i др.
Ключови думи за тази тема
Nikon Coolpix P510 vs. Sony DSC HX100V Nikon Coolpix P510 vs. Sony DSC HX100V добър добър добър добър никон никон никон никон снимане снимане беше светкавица светкавица светкавица колко

Nikon Coolpix P510 vs. Sony DSC HX100V

Мнениеот kostov_k » 06 Март 2012, 15:19

Здравейте!

За начало ще спомена, че съм човек който просто иска качествени снимки. Нямам намерение да ставам професионалист, нито познавам добре фотоапаратите и техните възможности. Да не говорим за техническите термини във фотографията. Затова предварително се извинявам, че думите които ще използвам не са професионални термини (дано да бъда разбран). Тъй като нямам достатъчно средства да си купя DSLR, реших че е вариант да си взема фотоапарат от т.нар. среден клас (по-голяма "сапунерка", подобие на DSLR). Бюджета ми е сравнително малък - макс. 800лв. Изискванията ми към фотоапарата мога да сведа до следните: бърза реакция, добър стабилизатор (но не само като спомената функция, а истински стабилизатор), добър контраст при снимане срещу светлина, добър фокус (а не измислен фокус върху обект, който не желая да е на фокус), оптичното увеличение да е задоволително (от 10 до 30 примерно), предотвратяване на размазване на сцените (това е проблем който имам със сегашния апарат и е адски дразнещ, особено ако снимаш движещи се обекти), лесна работа с дясна ръка (да не се налага да се държи с две ръце за да може да се зуум-ва например или да се смени режима). За тези изисквания се сещам в момента. Ще се ползва за снимане предимно на природни забележителности (по почивки, екскурзии, излети и др.), домашни сцени, събирания, тържества и всичко свързано с нормалния живот.
Засега съм гледал тези два модела: Nikon Coolpix P510 vs. Sony DSC HX100V. Имат и опции които не са ми нужни, но колкото повече - толкова повече, нали?! Никона е малко над бюджета ми, но може и да се "напъна" малко. :)
В момента ползвам по-нисък клас апарат, от който съм меко казано разочарован - Canon IXUS 990 IS. По документи ЯПОНСКИ. Не мога да разбера защо е толкова разочароващ, дали се дължи на кофти екземпляр или просто такива са му възможностите и като модел. В състояние е да ме изкара извън нерви понякога. Бавен фокус, никакъв стабилизатор, размазвания, бавна реакция, напълно безпомощен при намалена светлина и още куп недостатъци.
Толкова за Канон-чето.
Ако сте в състояние да ме насочите към някой фотоапарат или да дадете мнение за тези два модела ще ви бъда много благодарен. Предимства, недостатъци и предпочитания.
Аватар
kostov_k
Нов
Нов|Нов|Нова

Потребители Информация Потребители Информация

Препоръчваме ви

Re: Nikon Coolpix P510 vs. Sony DSC HX100V

Мнениеот giant » 07 Март 2012, 08:29

което и да вземеш няма да сбъркаш като гледам двата модела, принципно си симпатизирам на СОНИ особенно за сапунерки. В случая обаче имам някакъв спомен че тоя CMOS сензор със задно осветление е нещо по-ново дефакто трябва да е по-добре:) Сони води с видеото, а относно приближението Никон-а си води с еквивалент 1000 мм срещу 810 мм (мисля ,че няма да ти е проблем и по-малкото приближение).
Сега да ти кажа за снимането с една ръка какво мисля :) ако снимаш на мах зоом и държиш с една ръка апарата(555-577грама) без да се размажат снимките - имаш една бира от мен :)
Помисли си за един ДСЛР обаче КАНОН 1000Д за тея пари мисля че го има с китов обекти а качеството ще е съвсем друго повярвай ми :)
Аватар
giant
Профи
Профи|Профи|Профи

Препоръчваме ви

Мнениеот kostov_k » 07 Март 2012, 11:05

giant написа:което и да вземеш няма да сбъркаш като гледам двата модела, принципно си симпатизирам на СОНИ особенно за сапунерки. В случая обаче имам някакъв спомен че тоя CMOS сензор със задно осветление е нещо по-ново дефакто трябва да е по-добре:) Сони води с видеото, а относно приближението Никон-а си води с еквивалент 1000 мм срещу 810 мм (мисля ,че няма да ти е проблем и по-малкото приближение).
Сега да ти кажа за снимането с една ръка какво мисля :) ако снимаш на мах зоом и държиш с една ръка апарата(555-577грама) без да се размажат снимките - имаш една бира от мен :)
Помисли си за един ДСЛР обаче КАНОН 1000Д за тея пари мисля че го има с китов обекти а качеството ще е съвсем друго повярвай ми :)

Здравей!
Дочаках отговор най-накрая. ;) Откакто пуснах поста тук, изчетох доста мнения на потребители от чужбина. Там имат възможност да вземат определен модел, да го изпробват в собствените си ръце за известен период от време и да го върнат,ако не са доволни. Та - има хора закупили си hx100v и ползвали преди това p500 или p510. Доста недоволни са от Никон-а, за сметка на Сони-то. Разбира се това са любители фотографи, не професионалисти. Аз също съм любител, просто искам високо качество на снимките, добър фокус и най-важното НИКАКВО размазване на снимките.
Относно снимането с една ръка на мах зуум - прав си. Но едва ли ще си позволя лукса да снимам на макс зуум с една ръка. Имах предвид да си зумнеш 5х или максимум 15х и да снимаш.
Предимство според мен на Сони-то, е че има стабилизатор на лещата и това предполага по-добри снимки. Мощния зуум не ми е толкова важен, така че и 30х ми стига (даже ми е много). При видео фокуса се държи много добре (поне от примерните видеа, които прегледах), фокусира в рамките на секунда. Ъгъла му е лек недостатък, но все пак не може всичко да е СУПЕР, нали?! Все пак е 27мм - мисля си че ми е достатъчен на фона на сегашния боклук (ixus 990 is).
Не намерих обаче данни за живота на батерията - колко кадъра снима с едно зареждане, и дали може да се изключва дисплея с цел спестяване на батерия. И ако може дали използването на дигиталния визьор е добър вариант. Имате ли отзиви за дигиталните визьори, за предпочитане ли са пред досега познатите?

Относно DSLR - не съм компетентен, но си мисля че КИТ-ов модел не е добре без допълнителен обектив и светкавица. 1000d няма и видео плюс това, а все някога ще ми се наложи да заснема едно любителско видео. Но нека вещите фотографи да кажат!

Благодаря!
Аватар
kostov_k
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот giant » 07 Март 2012, 12:18

Така - аз също съм любител ,но да речем че се интерисувам :) има доста по-компетентни от мен тук :) но моето мнение е следното.
За стабилизацията - не те бърка да ли е на матрицата или на лещата - важното е да работи коректно.
Видеото си е видео - за мен е безсмислено освен в некви отделни случаи.
Визиора - имам и ДСЛР и сапунерче с визиор - Електронния визиор не струва :) Огледалото си е огледало. Не мисля ,че ще го ползваш ел.визиора, някак не е удобно на сапунерка визиор. ЧЕСТНО на твое място вземам сонито и отивам да черпя ,обаче прочети още малко ревюта за никон-а ,че тая матрица със заедно осветление май си е гъзария :) ако ти изкарва добри цветове и малко шум си е друго.

Пропуснах за ДСЛР-а ,ако видеото не те бърка повярвай ми НЯМА да съжаляваш с кит обектив - стига да не снимаш птички (всмисъл да снимаш от далеч) с китака 1000Д е супер.
Аватар
giant
Профи
Профи|Профи|Профи

Препоръчваме ви

Мнениеот kostov_k » 07 Март 2012, 13:27

giant написа:Пропуснах за ДСЛР-а ,ако видеото не те бърка повярвай ми НЯМА да съжаляваш с кит обектив - стига да не снимаш птички (всмисъл да снимаш от далеч) с китака 1000Д е супер.

Отивам днес да пощракам със Сони-то.
Относно задното осветление - какво точно означава това и няма ли го при СОНИ?!
Аватар
kostov_k
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот giant » 07 Март 2012, 13:56

Не съм много на ясно и аз ,ама е некав друг вид действие на самата матрица (и е по-нов вариант на CMOS матрицата).
Аватар
giant
Профи
Профи|Профи|Профи

Препоръчваме ви

Потребители благодарили на giant за отговора: kostov_k

Мнениеот kostov_k » 07 Март 2012, 14:01

Ще видя как ще се държи Сони-то в Sony Center днес и ако нещо не ми допадне ще търся къде мога да пипна P510 на Никон. Варианти във Варна са ФотоПавилион и Фотосинтезис.
Аватар
kostov_k
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 07 Март 2012, 16:06

Първо за канончето да те питам какво си очаквал от дамско/детско апаратче с общо тегло 150гр. ?
Изображение
Нормално е да е далеч от класа DSLR-like към който си се насочил в момента.

Иначе Canon 1100D + 18-55 III + фоточанта Tamrac 3340 Aero 40 + въвеждащ курс по фотография за 840лв. не може дори и да се мисли за сравнение с по-горе споменатите нито на снимка нито на HD видео. А като се има предвид това че само чантата вероятно струва повече от 40лв. цената е супер.
Изображение
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот kostov_k » 07 Март 2012, 16:13

jordan_rusev написа:Първо за канончето да те питам какво си очаквал от дамско/детско апаратче с общо тегло 150гр. ?
Изображение
Нормално е да е далеч от класа DSLR-like към който си се насочил в момента.

Иначе Canon 1100D + 18-55 III + фоточанта Tamrac 3340 Aero 40 + въвеждащ курс по фотография за 840лв. не може дори и да се мисли за сравнение с по-горе споменатите нито на снимка нито на HD видео. А като се има предвид това че само чантата вероятно струва повече от 40лв. цената е супер.
Изображение

Здравей!

За сапунерката си прав - с подробността че е купуван преди 3-4 години. Само исках да спомена какво ползвам в момента и какво искам да представлява следващата покупка.
Ще погледна тази оферта която предлагаш. Тъй като не съм достатъчно вещ би ли изказал мнение относно основните параметри на двата апарата Sony HX 100V Canon 1100D KIT. Имам предвид стабилност, чистота на снимката(без размазвания) дори при неподвижен апарат и без зуум, автофокус, светоусещане, ъгъл и друго каквото се сетиш.

P.S. Точно от теб очаквах отговор ;)
Аватар
kostov_k
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 07 Март 2012, 16:34

Разликата е огромна, на първо място сензора на огледалния Canon 1100D е с размер 22мм срещу 6.17мм на сонито.
Та при 22мм матрица 12 мегапиксела на канона ще даде снимка много по-добра по всички показатели от 16 мегапиксела навряни в 6мм матрица, което е почти 4 пъти по-малък размер. Разликата е като да сравняваш снимка от канончето което имаш със снимка от GSM. За видеото също няма смисъл да се разглеждат разликите.
Изобщо DSLR-a е за фотография, истинска фотография. Сонито не е лошо но не е DSLR, има ултра зуум но аз съм убеден че качеството на изображението ще куца защото няма такава оптика която да е добра при такова варио. С Канон-а няма да имаш такова увеличение но там инвестираш в по-доброто тяло на което можеш да закачиш какъвто решиш обектив, тоест в бъдеще ще те чакат още разходи ако искаш дълъг обектив.
Сам си преценяваш, избора е твой.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот kostov_k » 07 Март 2012, 17:08

jordan_rusev написа:Разликата е огромна, на първо място сензора на огледалния Canon 1100D е с размер 22мм срещу 6.17мм на сонито.
Та при 22мм матрица 12 мегапиксела на канона ще даде снимка много по-добра по всички показатели от 16 мегапиксела навряни в 6мм матрица, което е почти 4 пъти по-малък размер. Разликата е като да сравняваш снимка от канончето което имаш със снимка от GSM. За видеото също няма смисъл да се разглеждат разликите.
Изобщо DSLR-a е за фотография, истинска фотография. Сонито не е лошо но не е DSLR, има ултра зуум но аз съм убеден че качеството на изображението ще куца защото няма такава оптика която да е добра при такова варио. С Канон-а няма да имаш такова увеличение но там инвестираш в по-доброто тяло на което можеш да закачиш какъвто решиш обектив, тоест в бъдеще ще те чакат още разходи ако искаш дълъг обектив.
Сам си преценяваш, избора е твой.

Да започна отзад-напред. Тъй като нямам амбиции да ставам професионален фотограф си мисля, че разходите които ме очакват при покупка на DSLR няма да са оправдани. Прав си, че цената на 1100 Д в момента е страшно примамлива. Обаче от там нататък става страшно - оптика (минимум 300лв.), светкавица (пак толкова), защото като чета на тъмно 1100 Д не се справя толкова добре ако няма външна светкавица, или бъркам?! С две думи - не съм дорасъл още за DSLR.
Ползвам фотоапарат предимно когато съм на почивка или екскурзия, не мисля че ще обърна такова голямо внимание на перфектното качество на снимката направена с DSLR и тази направена с по-нисък клас фотоапарат. Тук веднага ще кажеш - "Защо ти е тогава това СОНИ?" или "Защо ти е нещо повече от обикновена сапунерка с прилични възможности, била тя Сони, Панасоник или каквото и да е?". Просто искам прилична снимка с добър фокус, а не просто снимка на която немога да позная кой е сниман, защото или е размазана, или фона отзад е прекалено светъл (небе, улична лампа, огън и др.) и лицата на обектите са като тъмни петна, или не му достига светлина на "сапуна", или цветовете на снимката нямат нищо общо с действителните, друг път пък светкавицата така светва че на снимката излиза едно бяло петно и отзад гадаеш какво и кой се намира, макро-режима също е важен за мен (налага се да се снимат надписи, табели, текстове) и много още недостатъци на обикновените сапунерки има, но ти ги знаеш по-добре. Та да си дойда на думата - искам приличен апарат, който да се държи добре поне докато ми омръзне да го ползвам, а не да искам да го сменям защото е ДРОБ (извинявам се за термина). Искам фотоапарата да има възможност да фокусира както близки така и далечни обекти (било то автоматично или ръчно), а не да си фокусира например камъка на земята пред компанията и лицата да остават като загатнати отзад. Досадно е, разбираш ли?! Искам в режим на видео да мога да си зуум-на и фокуса да се настрои сам или поне аз ръчно да го настроя, а не да маже като зуумна (макар и нищожен зуум от 2х). В Сони-то ме дразни, че се чува мотора на зуума, като зумваш по време на видео, но това се преживява (все пак няма да снимам клип на мумии, че да не се чува нищо на заден фон и да се чува само стържене на оптиката).
Оставяме за сега DSLR-ите на заден план, предложи ако можеш нещо друго освен Сони-то в този ценови клас и с такива възможности. Аз това открих - за това питам!

Благодаря!
Аватар
kostov_k
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

Мнениеот giant » 07 Март 2012, 17:32

знам ,че ти надхвърля бюджета ама помисли за ей това :) http://magazin.photosynthesis.bg/offer/ ... 03002.html
Аватар
giant
Профи
Профи|Профи|Профи

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 07 Март 2012, 19:02

kostov_k написа:Обаче от там нататък става страшно - оптика (минимум 300лв.), светкавица (пак толкова), защото като чета на тъмно 1100 Д не се справя толкова добре ако няма външна светкавица, или бъркам?!

Бъркаш много добре си е с вградената светкавица, вероятно доста по-добре от на сонито. Иначе за оптика 300 лв - да ако искаш да си вземеш телеобектив.
Соното е много добра камера в компактния клас, можеш да видиш и този Panasonic Lumix DMC-FZ48 също добър вариант.
Canon PowerShot G12 също е добро предложение, с по-голяма матрица е.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот kostov_k » 07 Март 2012, 21:08

Ходих да го пипна СОНИ-то на живо тази вечер. Нащраках малко снимки, но не са кой знае какво тъй като продавача беше достатъчно "любезен" за да ми вземе апарата от ръцете с предтекст че падала батерията. Иначе апарата е удобен за работа, бърз, фокусира доста бързо и възпроизвежда снимане също толкова бързо. Преценката оставям на Вас!

Благодаря!
Аватар
kostov_k
Нов
Нов|Нов|Нова

Препоръчваме ви

• Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Подобни теми