• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

DIY моноблок с BOWENS байонет

Съвети и препоръки, интересни техники и идеи, фотографски уроци и съвети за начинаещи и напреднали в областа на фотографията
Ключови думи за тази тема
DIY моноблок с BOWENS байонет DIY моноблок с BOWENS байонет светкавица светкавица искам колкото неща тест кой винаги бих място различни голяма голяма затова къде

DIY моноблок с BOWENS байонет

Мнениеот AlexSilver » 21 Ноемв. 2012, 13:44

Това е последният ми завършен проект - DIY студийна светкавице. Не че не мога да си купя, но чесането на краста е голяма работа.
Какво представлява този моноблок и какви възможности предлага?

Ето спецификациите:
- енергия 120Ws,
- водещо число 44 м/ISO100,
- цветна температура 5700K,
- продължителност на импулса (t=0.5) от 1/2200s до 1/7500s, (t=0.1) от 1/1000s до 1/2500s,
- 16 фиксирани степени на регулиране - диапазон 4 стопа,
- време на зареждане - 1s до 5s,
- регулируема моделна лампа 50W,
- палене - оптично, кабел, бутон ТЕСТ,
- напрежение на синхроконтакта 2.8V,
- стойка с държач на чадър,
- байонет BOWENS,
- тегло 1.4кг.

Фиксираните степени на регулиране осигуряват точна повтаряемост на настройките и постоянна цветна температура за целия диапазон от мощности. Това е и най-голямото предимство на този тип регулиране. Най-късият импулс е при минимална мощност - 1/7500s за (t=0.5) и 1/2500s за (t=0.1). Това дава възможност за заснемане на доста бързи процеси, дори водни капки. Байонетът BOWENS дава възможност за директно използване на цялата гама от принадлежности на BOWENS и DYNAPHOS, които са широко разпространени у нас и се предлагат на съвсем достъпни цени. Тук влизат различните видове рефлектори, софтбоксове, спотове и пчелни пити, бютидиш и други подобни полезни нещица.

Last edited by AlexSilver on 14 Дек. 2012, 00:30, edited 9 times in total.
Аватар
AlexSilver
Напреднал
Напреднал|Напреднал|Напреднала

Потребители Информация Потребители Информация

Препоръчваме ви

Re: DIY моноблок с BOWENS байонет

Мнениеот Gergich » 22 Ноемв. 2012, 10:01

Похвално, браво ! :thumbup
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 22 Ноемв. 2012, 11:24

AlexSilver написа:Най-късият импулс е при минимална мощност - 1/7500s за 0.5 и 1/2500s за 0.1.

Тук нещо ме обърка но сигурно така са написани на светкавицата.
0.5 е половин заряд или 1/2 а 0.1 е 1/10 и би следвало 0.1 да дава по-висока скорост. А при 1/2 ми се вижда доста трудно да стигне 1/7500.

Ето малко мои снимки на падащи капки ТУК
Между другото при такива скорости можеш да снимаш къде къде по-бързо движещи се предмети от падащи капки. Например куршум в чаша вода - виж ТАЗИ ТЕМА.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот AlexSilver » 22 Ноемв. 2012, 12:23

jordan_rusev написа:
AlexSilver написа:Най-късият импулс е при минимална мощност - 1/7500s за 0.5 и 1/2500s за 0.1.

Тук нещо ме обърка но сигурно така са написани на светкавицата.
0.5 е половин заряд или 1/2 а 0.1 е 1/10 и би следвало 0.1 да дава по-висока скорост. А при 1/2 ми се вижда доста трудно да стигне 1/7500.

"Написани..." - кой да ги напише, като аз съм я правил? :D
Тези времена аз съм ги измерил. При регулиране на мощността на импулса с промяна на капацитета най-къс импулс се получава при най-малкия капацитет, за случая - когато енергията на импулса е 1/16 от максималната. Прието е продължителността на импулса да се посочва за коя част от него е валидна. (t=0.5) е на ниво 1/2 от височината на импулса и винаги е по-къс от другия - (t=0.1), на височина 1/10 - в основата на импулса.
Ето как изглежда този импулс за конкретната светкавица на минимална енергия:

От графиката се вижда, че на ниво 2 продължителността на импулса е около 2.5 пъти по-голяма, отколкото на ниво 10, което е точно в средата.
Правенето на студийни светкавици е доста неблагодарна работа, ако светкавицата ти е нужна за работа. Но ако самото правене ти доставя удоволствие, струва си усилията.
Аватар
AlexSilver
Напреднал

Препоръчваме ви

Мнениеот AlexSilver » 27 Ян. 2013, 13:06

По вече уточнената технология на изработка си направих втора студийна светкавица с абсолютно същите параметри. Единствената разлика е, че липсва вградена оптична синхронизация. Причината за това е, че не можах да намеря на пазара градинска фотоволтаична лампа с подходящи размери. Не исках да сложа нещо друго, защото това решение е изключително просто, надеждно и много чувствително. Затова в горната част на тялото поставих слот за монтиране на различни видове външни синхронизатори. На снимката е показан радиосинхронизатор, монтиран на слота за аксесоари. Както се вижда, той е здраво фиксиран и не се кандилка при преместване на тялото. На същото място външен оптичен синхронизатор може да се постави в 4 различни позиции, според конкретната ситуация.

В заключение искам да отбележа, че DIY студийните ми светкавици се представят много прилично с различни BOWENS аксесоари за управление на светлината - никъде не отбелязах случай на недостиг на светлина. За моите цели, разбира се. В тези светкавици за BOWENS байонет използвам фабричен адаптер Elinchrom to BOWENS. Закрепването към тялото е такова, че в случай на нужда бих могъл без особени затруднения да използвам почти всички аксесоари на Elinchrom.
А едно от най-хубавите неща е, че мога да си пипам светките колкото ми душа сака, без опасност да загубя гаранцията... :whistle
Аватар
AlexSilver
Напреднал

Препоръчваме ви

Потребители благодарили на AlexSilver за отговора: maggee

Върни се към Фотография