• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

Макро пръстени

Съвети и препоръки, интересни техники и идеи, фотографски уроци и съвети за начинаещи и напреднали в областа на фотографията
Ключови думи за тази тема
Макро пръстени Макро пръстени светкавица светкавица светкавица иначе колко иначе иначе колко знам знам net net снима снима горе

Макро пръстени

Мнениеот jordan_rusev » 07 Юни 2013, 13:54

Макро пръстените са метални рингове които се навиват между тялото и обектива.

Макро пръстените нямат допълнителни лещи и от тази гледна точка не са скъпи и не влошават качеството на изображението. Поставени пред обектива те увеличават разстоянието между него и тялото и по този начин позволяват фокусиране от по-близо, което от своя страна води до по-голямо увеличение.
ИзображениеИзображение

Увеличението което се постига или добавя към обектива математически може да се изчисли като се раздели фокусното разстояние на макро ринга на фокусното разстояние на обектива. Например макро ринг 25мм поставен пред обектив 100мм ще добави 0.25х към увеличението на обектива и ако той е макро 1:1 (тоест 1х увеличение) ще се получи крайното 1.25х. Формулката е 25мм / 100мм = 0.25 добавено увеличение и 1 + 0.25 = 1.25 крайно увеличение. Пример с 50мм обектив със и без 25мм макро пръстен .
ИзображениеИзображение

Имайте предвид че макро пръстените напрактика добавят малко увеличение с телеобектив което е и тяхното слабо място.
Макро пръстените могат да се комбинират както е показано на най-горната снимка 3-те могат да се използват заедно с което значително ще се повиши увеличението. Марката на производителя влияе само до толкова, колко стабилна е изработката. В момента на пазара има (както е показано на снимката по-горе) макро пръстени при които автофокуса не е проблем.

Светлосилата с такива макро пръстени ще падне и ако например обектива ви е Ф/2.8 вероятно ще падне на Ф/4 или дори на Ф/5.6. Което далеч не трябва да ви притеснява защото сериозното макро се снима на Ф/11 и дори Ф/16 ако искате да имате не прекалено плитък DOF. И понеже при Ф/16 светлината ще е недостатъчна, употребата на светкавица и други помощни средства е задължителна.

В много случаи ако е възможно се ползва стековане на снимки с различна позиция на фокуса. Защото обективи с макро 1:1 на 16 бленда докарват DOF 1.28мм а с макро ринг 25мм този DOF ще стане 0.92мм.

Аз вече си поръчах един комплект от ebay за около $40, и скоро ще тествам и ще пиша. Който има какво да добави към темата да се чувства поканен :)
Ето още 2 теми които съм превеждал за макрото:
Макро фотография, Depth of Field
Макро фотография, увеличение
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Потребители Информация Потребители Информация

Препоръчваме ви

Потребители 2 благодарили на jordan_rusev за отговора: Гост, maggee

Re: Макро пръстени

Мнениеот Gergich » 07 Юни 2013, 16:32

Мога да добавя само 1 линк - на снимката ясно се вижда колко е плитка фокусната зона (Доф):

http://500px.com/photo/36671918

Темата е много интересна и за да се получи по-цялостна дискусия, можеби трябва да се прекръсти просто на "Макро" или "Методи и начини за макро заснемане".
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 07 Юни 2013, 17:34

Тази тема е за макро пръстените иначе съм превеждал и други интересни теми :
Макро фотография, Depth of Field
Макро фотография, увеличение

Ако ти се пише за макрото - действай аз ще помагам. Пускай теми колкото искаш - техники, термини, стекване, и т.н.т. Знам че имаш афинитед към макрото и снимаш доста, така че ще е интересно за всички :)
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Gergich » 10 Юни 2013, 11:14

При първа възможност ще напиша нещо за макрото и ще споделя от скромните си впечатления. :)
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

МАКРО

Мнениеот GALA_VARNA » 23 Юли 2013, 22:16

Може ли някой да ми каже каква е схемата на тези отражатели без използване на светкавица като се има в предвид че ниско в тревата няма силна светлина
Аватар
GALA_VARNA
Напредващ
Напредващ|Напредващ|Напредваща

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 24 Юли 2013, 09:57

Не е задължително да има светкавица за да се ползват отражатели, даже точно обратното. Отражателите най-често се ползват именно когато няма светкавица и целта да се снима с естествена светлина. Колкото и малко светлина да има ниско долу в тревата 2-3 отражателя ще вдигнат скороста с поне 3 стопа.
Иначе като цяло човека си е направил сет от гъвкави рамена със щипки и релса на статива за промяна на разстоянието до обекта и така като гледам май-ползва макро пръстени.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот GALA_VARNA » 25 Юли 2013, 14:01

Може ли да се използва фолио за печене за отражател залепено върху картон като на с-ката ?
Аватар
GALA_VARNA
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 25 Юли 2013, 21:08

Да
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Ulver » 28 Юли 2013, 20:34

Може ли мнение за тези пръстени : http://www.ebay.com/itm/For-Canon-EOS-EF-Camera-Macro-Extension-Tube-Ring-Adapters-/300667737264?pt=US_Lens_Adapters_Mounts_Tubes&hash=item46013194b0

Подходящи ли са за 50мм обектив? Не съм много наясно ,никога не съм използвала ,а мисля че имам нужда за предметна сток фотография...Стават ли,ги поръчвам още тази вечер :)
Аватар
Ulver
Профи
Профи|Профи|Профи

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 29 Юли 2013, 15:51

Тези които си посочила нямат контакти за автофокуса

Забележи по-горе тези които съм пуснал имат. Препоръчвам ти да вземеш такива с контакти за да си имаш автофокус.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Ulver » 29 Юли 2013, 16:18

Благодаря много,ще потърся от тях :)!
Аватар
Ulver
Профи
Профи|Профи|Профи

Препоръчваме ви

Мнениеот GALA_VARNA » 09 Авг. 2013, 09:49

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

Това е коментар от автора "This is a handheld 10 shot focus stacked image"
Някой да знае за тази техника ?
Аватар
GALA_VARNA
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 09 Авг. 2013, 14:03

Наскоро си инсталирах Magic LAntern и видях че там има опция за фокус бракетинг. Ако си с Canon слагай без притеснения има яки опции, за 7D-то само засега изпитват трудности с много от яките опции но за останалите модели всичко работи без проблем.
Иначе ао му е стабилна ръката на човечеца що да не направи 10 кадъра, дори да се размести малко кадровката той така или иначе дава auto align layers преди да ги стакне.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот GALA_VARNA » 09 Авг. 2013, 21:40

Magic LAntern фирмуер за Canon ли е ? С Canon 40 D съм бих искала да пробвам фокус бракетинга

тава е мой кадър /да се гледа на цял екран/ на който му липсва само Дълбочина на рязкост

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=601763273187375&set=a.118821884814852.12548.100000611234643&type=3&theater
Аватар
GALA_VARNA
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 10 Авг. 2013, 09:28

Това е софтуер който се слага на картата а това е сайта им http://www.magiclantern.fm
Но трябва да поровиш да видиш кой рилайз трябва да дръпнеш за 40D. До колкото знам има за 40Д, виж и във форума им, ТАЗИ тема примерно.
Разгледай хубаво, няколко пъти съм срещал за 40D да пишат.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Потребители благодарили на jordan_rusev за отговора: GALA_VARNA

• Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Подобни теми