• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

Избор на обектив за Никон 3100

Фотографска техника, обективи, аксесоари, тестове и ревюта. Препоръки, въпроси и съвети. Canon, Nikon, Pentax, Sony, Olympus i др.
Ключови думи за тази тема
Избор на обектив за Никон 3100 Избор на обектив за Никон 3100 добър добър никон никон никон никон никон никон никон никон никон никон никон никон никон

Избор на обектив за Никон 3100

Мнениеот mimache » 17 Ян. 2014, 08:24

Здравейте,искам да ви помоля за съвет при избора ми на обектив за Никон 3100.В момента снимам с китовия 18-55,апарата имам от 4 месеца някъде.Обърквам се когато отворя и погледна обективите в някой сайт,не разбирам какво означават всички тези букви в имената им,въпреки че се разрових и прочетох за някои от тях и все пак не съм уверена в себе си че ще направя правилният избор.Искам да закупя 2 обектива,единият за пейзажни снимки,а другият за портретни.Ще съм много благодарна на всички отзовали се.Забравих да напиша че не мога да отделя повече от 1000-1500лв. и за двата.
Аватар
mimache
Напредващ
Напредващ|Напредващ|Напредваща

Потребители Информация Потребители Информация

Препоръчваме ви

Re: Избор на обектив за Никон 3100

Мнениеот jordan_rusev » 17 Ян. 2014, 15:05

За пейзаж - Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR DX
За портрет - Nikon 50mm f/1.8

Аз снимам с канон все пак но за тия двата съм чувал хубави неща. Също така ще успееш да се вместиш в бюджета и дори да ти останат средства.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот mimache » 17 Ян. 2014, 16:59

Благодаря за отзива.Аз прочетох че снимате с Канон,но все пак се надявах да дадете някакво предложение и вие го направихте :)
Доколкото почетох в интернет,за моя апарат 50 мм ще бъдат 75мм понеже е кропка или се бъркам?
Имате ли някаква информация за 16-35mm f/2.8L ll и 70-200mm f/4 някъде съм чела и съм си ги записала,но не знам дали са подходящи.
Аватар
mimache
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 17 Ян. 2014, 17:51

Те и двата са хубави но са много скъпи като всеки един от тях надхвърля целия ти бюджет.
Ако се вмества в бюджета ти можеш и 50мм f/1.4 .
Доколкото почетох в интернет,за моя апарат 50 мм ще бъдат 75мм понеже е кропка или се бъркам?

Да така е. За портрет 50мм са добри, аз лично предпочитам 100мм но пък при 50мм можеш да снимах и в по-цял ръст. :)
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот mimache » 20 Ян. 2014, 08:12

От една страна си мисля дали не е по-добре да дам повече от първоначалният бюджет който бях определила,ако наистина разликата в обективите е значителна,но нямам представа каква е,снимала съм само с 18-55.Иска ми се да купя нещо веднъж от което да съм доволна.
Аватар
mimache
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 20 Ян. 2014, 10:27

Обективите които ти препоръчах не са лоши и според мене ще си доволна. Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR DX е доволно добър. А 50мм f/1.4 има мнофо добри показатели от 1.8 бленда нагоре което е супер за портрет.
Незнам само как стоят нещата с моторите, кой има мотор, кой няма, кое тяло има кое няма - тия никонски глупости :D
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот mimache » 20 Ян. 2014, 11:03

Да,моят няма мотор и ще трябва обективите да имат.Искам последно да те попитам,каза че предпочиташ 100мм за портрет,защо?И с него как ще хващам модела,от кръста нагоре или само главата :)
Аватар
mimache
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 20 Ян. 2014, 15:04

Предпочитам 100мм защото прави по-силен дефокус зад портрета. Колко ще хващаш зависи от разстоянието спрямо модела. С 100мм ще трябва да си по-надалеч, това отпуска повече модела който позира защото има пространство. Разбира се с 50мм ще можеш да правиш портрети в по-цял ръст. Имах преди време един 50мм f/1.4 който много харесвах но беше служебен и откакто смених работата много ми липсва. Сега имам Canon 100mm F/2.8 L Macro - зверски рязък, страхотен обектив.
Има една друга подробност повечето (да не кажа всички) обективи с бързи бленди f/1.2 или f/1.4 или f/1.8 не са резки на най-отворените. Например 50мм f/1.8 е рязък на f/2.8 а тоя 50мм на f/1.4 ставаше рязък към f/2.0.
За разлика от тоя тип обективи, повечето обективи които започват от f/2.8 са си резки и на f/2.8.
Често по-дългофокусните обективи са конструирани и за макро, това е хубаво да си го имаш в случай че увлечеш по макрото или предметната фотография. Сигма имат някой доста сполучливи модели.
За обективи можеш да разгледаш сайта slrgear където има много хубаво показана дигитална графика на рязкоста на снимката.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот mimache » 20 Ян. 2014, 16:38

На мен страшно много ми харесва и макрото,но съм го оставила по на заден план...но казваш този 100 мм ще ми върши работа за него.Аз влязох и разгледах днес по обстойно обективите във фотопавильон и например AF-S 50mm f/1.4G e 660 лева,а AF-S 58mm f/1.4G-3199 лева,а аз не намирам кой знае каква разлика тях,може би зависи от какво са изработени?Попаднах и на някакъв сайт в който бяха оценявани и тези с най-висока оценка бяха 50mm f/1.8Ai-s и 50mm f/1.4Ai-s,говоря от тези 50 мм които са,може ли да ми обясниш тези букви накрая какво означават,сега се замислих че може би това са безмоторни обективи.Сега ще погледна сайта,който предлагаш,благодаря.
Аватар
mimache
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 20 Ян. 2014, 20:42

Не съм специалист по никонските обективи, тук се надявам да се намеси някой никонаджия като види темата.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот mimache » 22 Ян. 2014, 12:08

Разбирам,благодаря за помоща :)
Четох че твърдите обективи дават най-добро качество,има твърди и за пейзажи,какво мислиш за тях и дали ще е уобно да се снима с такъв?
Аватар
mimache
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 22 Ян. 2014, 18:01

За пейзаж аз предпочитам варио и както ти казах Nikon 18-105mm е хубав и бюджетен обектив.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 22 Ян. 2014, 19:33

18=105 e хубав обектив, но не трябва да се чакат от него чудеса. Разбира се хубав като за обектив от ниския ценови клас. Зумнатите обективи от този диапазон са по-скоро репорерски. Пейзажните обективи принципно са 15-35мм. Но всеки снима с това което има. Гледай ревютана обекитви. В някожй от сайтовете има снимки и ще се ориентираш.
35 и 50милиметровите обективи на никон са прилични дори и в най никия ценови клас. Пак казвам прилични. Трябва да се ориентираш обаче към тези с мотор. никон Д3100 също не е последния писък на технологията, така, че не е необходимо да го кичиш много.
Спомена, че бюджета е ограничен, а за портрети ти трябват светкавици, рефлектор и wi fi управление за светкавиците, а за пейзаж ти трябва статив и филтри, а всичко е пари.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот mimache » 23 Ян. 2014, 08:19

Благодаря и на двама ви за отзива.
Надявам се след време да мога да купя тяло от по горен клас,на което да мога да ползвам същите обективи.Разбирам че искам нещо добро и то с малко средства,но ми се иска да не съжалявам после за покупка и затова реших да поискам съвети тук.
Статив имам,филтри и дистанционно надявам се скоро ще се сдобия и с тях.светкавица засега не съм мислила,но рефлектор и wi fi не знам за какво служат... :red
Аватар
mimache
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот mimache » 23 Ян. 2014, 16:16

За портретни снимки се спрях на два обектива,единият който коментирахме вече е 50мм ф/1.4г,а другият е 85 мм ф/1.8г.Има ли голяма разлика в светлосилата им и другото което е 85мм на 3100 ще е около 127мм това удобно ли е за портретните снимки,нали не е много повече от 100,за който писахте по горе че ще трябва от малко повече разстояние да се снима?
Аватар
mimache
Напредващ

Препоръчваме ви

Мнениеот photohunter » 23 Ян. 2014, 19:46

wi-fi синхронизаторите ти дават възможност да палиш няколко светкавици едновременно по безжичен път, като по този начин имаш възможност да създаваш светлинни схеми. Да осветяваш обекта така, че да получиш добър резултат.
http://www.ebay.com/itm/80cm-2-in-1-Pho ... 1e73008c58
фоторефлектора ти е необходим за да използваш наличните светлинни източници от които да отразяваш светлина към обекта и по този начин да осветяваш неосветени зони, с цел - получаване на определен резултат.
Колкото до 85 милимтровия обектив, той си е портретен. Трябва да разбереш обаче дали е предназначен за DX или FX фотоахарати.
Твоя е DX формат и действително120-130мм фокусно разстояние емалко дълго, но може да бъде портретен обектив. Изискването за портретни обективи не е единствено фокусното разстояние. обектива трябва да отговаря и на други изисквания, но това е дълга тема.
Просто един обектив за да е портретен трябва да е правен за такъв. Портрети могат да се снимат и с други обективи, но пак стигаме до това, какво търсиш в кадъра. Когато ползваш 85мм обектив добре е да се ползва със стави, защото голямото фокусно разстояние е по-чувствително на вибрациите и по-лесно се размазват снимките.
И пейзажа и портрета обаче са сериозна материя и ей така саво с четене по форумите няма да стане. Трябва да прочетеш някоя друга книжка и да поекспериментираш. Приличен портрет може да се снима и с китовия обектив на Никона. Трудничко е, ама става. Затова бъди по-взискателна към себе си отколкото към обективите.
Аватар
photohunter
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот mimache » 24 Ян. 2014, 08:03

Благодаря за разяснението.Взискателната съм и към себе си,всъщност най-вече към себе си ;)
Аватар
mimache
Напредващ

Препоръчваме ви

• Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Подобни теми

Върни се към Фото техника - дигитални камери и обективи