• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

СЛУХОВЕ: Pentax нови тела или обективи

Фотографска техника, обективи, аксесоари, тестове и ревюта. Препоръки, въпроси и съвети. Canon, Nikon, Pentax, Sony, Olympus i др.
Ключови думи за тази тема
СЛУХОВЕ: Pentax нови тела или обективи СЛУХОВЕ: Pentax нови тела или обективи никон цена снимане беше беше светкавица лично лично колко колко иначе пък пък знам raw

СЛУХОВЕ: Pentax нови тела или обективи

Мнениеот jordan_rusev » 28 Ян. 2016, 13:47

Понеже няма кой, а аз така и така си водя диалози сам във форума (поне докато не ми омръзне) реших да пусна тема и за слухове за Пентакс. Не съм запознат в дълбочина с Пентаксите и всеки който има да добавя информация е добре дошъл. На тема фототехника обичам да обсъждам характеристиките на камерите. Разбира се обективно без някой да се засяга, обижда и т.н.т. Та по темата, пентаксаджий отдавна чакат своя фул фрейм модел, който беше даже анонсиран но отложен. Причината за отлагането беше проблем в К-3 II, което създава усложнения в продукцията на две камери. Май чакането вече е на път да свърши след като Пентакс К-3 II вече се предлага, а и вече май имаме и дата:

Цената която се очаква е между €1,999 и €2,300 което си е добра цена за фул фрейм камера
Сензор: 36MP от Sony , предишните слухове бяха за 42MP Sony сензор като на a7R II
4k video няма да има
Time-lapse видео е много вероятно, Pentax к-3 II има таймлапс който дори може да стаква видео до 66 секунди в резолюция 4к
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Потребители Информация Потребители Информация

Препоръчваме ви

Re: СЛУХОВЕ: Pentax нови тела или обективи

Мнениеот jordan_rusev » 29 Ян. 2016, 11:33

Пентакс продължават да правят щип-щиби-ди-тип с новото фул фрейм тяло. Пускат снимчици в офицялния сайт правени с него от които се виждат по-скоро интересни функции отколкото качеството понеже са доста намалени като резолюция. Ето малко матр'ял за размисъл:

shutter speed: 30 sec., aperture: F4.0, ISO: 12800, focal length: 24mm, with ASTROTRACER function. Интересно тази функция ако следи звездите да не правят следа при 30сек какуспява да застопори предния фокус, тоест дърветата. За жалост не може да се види от тази снимка какво е положението на 12800 исо.

FA 24-70mm F2.8ED SDM WR ще е китака, снимката е F6.3, ISO: 100, focal length: 63mm но при малка резолюция не може да се разбере много за това стъкло.

Ще има функция за кроп обективи, като там резолюцията естествено ще е по-малка.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Gergich » 04 Фев. 2016, 00:12

Да драсна и аз няколко реда , че да не се получава монолог ..

Относно вероятните 36 мп , това е умерен ход , напоследък и при ФФ и при кропки нещата се фиксират на около 20 мп , 24 мп се оказаха луеко неудачни (поне при кропките е така). Въпросният "китак" FA 24-70mm F2.8ED SDM WR не е единственият ФФ обектив от най-ново поколение на фирмата, преди него бяха пуснати на бял свят и 70-200/2,8 и 150-450. Този FA 24-70mm F2.8ED SDM WR си е чист сватбарски обектив , ребрандиран Тамрон с пентакско покритие на лещите. Първият цифров ФФ на марката се очаква с голямо нетърпение и интерес, най-малкото защото е първи. Не е тайна че повечето обективи с маркер DA покриват ФФ сензора, така че обективи има достатъчно.
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 05 Фев. 2016, 17:01

Gergich написа:Да драсна и аз няколко реда , че да не се получава монолог ..

Във връзка с тези монолози последно време си мисля дали да не закрия Форума и да си драскам в разни блогове - на практика ще е едно и също за мен. Форума е за диалози, ако такива няма е безмислен труда да поддържам форум.

Този ФФ Пентакс на мен ми е интересен, независимо че няма 4К, интересно ми е какво е това ASTROTRACER function, дали ще има тайм-лапс, каква ще е динамиката на сензора, шума на ИСО-то, контрол на светкавици ...... и т.н.т. Вие Пентаксаджийте сте корави животни, толкоз време го чакате тоя ФФ, то не че аз не чакам вече 2 години ама тая година ще имам фул фрейм и той ще е Никон ако Канон не изкарат каквото искам.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Gergich » 07 Фев. 2016, 19:46

Не го приемай лично, нека форума си седи. Колкото до ФФ, това не е панацея, кропките също си имат своите преимущества. Няма да се изненадам ако след излизането си пентакския ФФ токувиж ти харесал толкова че да изпаднеш в триумене. Астротрейсера спомага за автоматично следене на звездите при дълги експозиции посредством плавно изместване на сензора. За светкавиците бих казал че при Пентакс има достатъчно модели такива, които да работят добре. На светкавиците поддържащи PTTL обикновено пише Пентакс или Метц. :) За 4к видео нищо немога да кажа , нека почакаме , може и да го има , но имайте в предвид че Панасоник ще пуска 8к видео така че ...

http://store.pentaxfanclub.com/Accessories/Flashes
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 08 Фев. 2016, 10:34

Не го приемам лично, по-скоро не намирам смисъл да поддържам форум като мога да си пиша блогове в блогър-а без да се налага да мисля за подръжка на сайта. Тук 90% диалозите са - "препоръчайте ми камера да може да прави хубави снимки", всичко останало е монолог.

За светкавиците имах друго предвид, сега новите модели се правят да могат да се контролират чрез радио сигнал което с пъти по-добре от оптичния контрол, брандовете засега не вкарват модула в тялото а го продават като допълнителен скъп аксесоар, така ще бъде докато някой не прокара нова линия за това.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Gergich » 16 Фев. 2016, 09:21

Неофициални все още спецификации на К1 :

- 36.4MP CMOS sensor. No low pass filter.
- Real resolution (pixel shift)
- Image processing engine PRIME IV
- Sensor Size: 35.9 x 24.0mm
- Video is full HD 60p
- 4K interval movie
- 14-bit RAW
- DR II
- KAF2 mount (KAF3, KAF2, KAF, KA, compatible with power zoom lens)
- AF sensor SAFOX12. AF point is 33 points (25 points are cross-type). -3EV Correspondence
- AF assist light
- Viewfinder magnification 0.70 times. 100% field of view
- Natural-Bright-Matte III focusing screen
- LCD monitor 3.2 inches 1,037,000 dot. Flexible tilting
- GPS built-in. Wi-Fi built-in
- Shutter unit of the compact new design. Durability is 300,000 shots
- Shutter speed is 30 seconds -1/8000 seconds. Synchro speed is 1/200 sec
- Media SD / SDHC / SDXC (UHS-I). Dual card slot
- USB terminal (USB2.0, micro B), HDMI terminal (type D)
- Microphone jack, a headphone jack, X contact
- 5-axis camera shake correction. Effective for five stops.
- Electronic Level
- Photometry sensor 86000 pixel RGB sensor
ISO range is 100-204800
- Continuous shooting 4.4 frames / sec (full size). 6.5 frames / sec. (APS-C)
- Buffer 70 shots JPEG, 17 shots RAW (when full-size 4.4 frames / sec.)
- The battery is D-LI90
- Battery life is 760 shots
- The body is magnesium alloy and stainless steel. Dust and water resistant. -10 Degrees of resistance to low temperature
- Size: 136.5 x110 x 85.5mm
- Weight: 925g
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 16 Фев. 2016, 11:57

Едно птиченце е прошепнало на някой на ухото че цената му ще е около $1800. Официално ще бъде анонсиран на 18-ти Февруари.
Иначе браво - всичко си има, сигурно ще пуснат и аксесоар за контрол на светкавиците безжично. Малко интересни въпроси които ми се пораждат:
Колко ще покриват тези 33 точки от целия фул-фрейм сензор ?
Защо толкова малко серийни кадри ?
Какво значи "- KAF2 mount (KAF3, KAF2, KAF, KA, compatible with power zoom lens) ?
Защо махнаха low pass filter-а ?

Цените на 2-те обективчета
HD PENTAX-D FA 15-30mm f/2.8 ED SDM WR - $1500
HD PENTAX-D FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR - $500
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Gergich » 17 Фев. 2016, 23:40

Какво значи "- KAF2 mount (KAF3, KAF2, KAF, KA, compatible with power zoom lens) ? Защо махнаха low pass filter-а ?

АА филтъра го махат защото напоследък това стана някаква мода - уж да има повече детайл в кадрото.

Колкото до Пентакс байонета и всичките му модификации, те отразяват промените и развитието на системата през годините и се препокриват взаимно, повечко можете да научите от следните линкове:

http://www.bdimitrov.de/kmp/technology/K-mount/Ka.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Pentax_K-mount
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот Gergich » 18 Фев. 2016, 06:47

Най-накрая - след толкова много години на безмислено чакане ! Пентакс официално си има ФФ и то какъв, вижте следния материал и обърнете внимание на цената:

http://www.dpreview.com/news/5348800158/here-at-last-ricoh-unveils-the-pentax-k-1-full-frame-dslr

http://www.dpreview.com/reviews/pentax-k-1/

Pricing

And how much does Ricoh want for this twin-dial, weather-sealed, magnesium alloy, image-stabilized full frame camera? The list price is a fiercely competitive $1799, body only. To put that in perspective, that's $200 lower than the launch price of Nikon's more basic D610 and $300 less than what Canon originally expected for the EOS 6D, meaning there's only a $100 premium over the list price of Sony's image-stabilized a7 II.

Още един линк:

http://www.pentax.com/en/k-1/
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 19 Фев. 2016, 10:37

Май не ми разбра въпросите:
Какво значи ( .......... compatible with power zoom lens)

Аз знам защо махат АА филтъра по принцип, въпроса ми беше защо Пентакс го махат в единствения си ФФ ДСЛР ? Премахването на АА филтъра образува непоправимо моаре. Плюсовете са за астро и студийна фотография, минусите са за всички останали. Ясно че целят астрото след като са добавили АСТРО трейсър-а който следи движението на звездите и върти сензора по тях но това го прави МНОГО ТЯСНО специализиран като модел. Недоумението ми към астро-трейсъра са породени от дилемата: Защо ако върши работа само при снимки в които няма ландшафт (и е нужен мощен обектив + теле-екстеншън) рекламират функцията в снимка с ландшафт ?

И пак, ако е само за звездно небе не беше ли по-подходящо тази функция + премахването на АА да са в кроп тяло предвид необходимоста от повече увеличение?

Странна политика имат и още по-странна ще бъде ако не изкарат друг ФФ който да не е толкова тясно насочен. На практика са се стремили да извлекат колкото се може повече плюсове от подвижния стабилизиран сензор и са успели но за да си обършат ръцете за моарето са вкарали и една симулация на АА филтър за премахване на моаре, която действа чрез финна вибрация на сензора по време на снимане, тази вибрация обаче колко е ефективна не се знае особенно при скорост на затвора над 1/100.

Това имах предвид, не е мода а е цел !
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Gergich » 19 Фев. 2016, 16:39

Къде го видя това моаре пък ? :D Няма такова нещо , софтуерния АА филтър ON/OFF го има още в модела к3 и си работи добре, особено когато е изключен ;) . Апарата не е по-тясно специализиран от който и да е друг ФФ. Има вероятност да изкарат и ФФ със сензор 24 мп, но кога ще стане това единствено в централата знаят.

Ето и едно кадро да не си лаем опашките само:

(дясно копче - Open link in new window)
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 19 Фев. 2016, 17:27

Не съм казъл че го няма в к3.
AA-filter simulation
The K-1 also offers the anti-aliasing filter simulator feature that first appeared on the K-3. This vibrates the sensor during exposure just enough to blur the light across more than one pixel. This removes the risk of high frequency patterns clashing with the camera's color filter, which otherwise results in false color and spurious patterns (aliases) appearing in images.
The camera offers two intensities of filter simulation and, because the sensor itself doesn't have a physical AA filter, it can also offer an 'Off' mode. As on the K-3 II there's also a filter bracketing option that lets you shoot consecutive images with different degrees of AA filter effect applied, so that you can use a filtered version of the shot if the unfiltered version exhibits moiré.

Не ми допада също така LCD дисплея, интересно се вади и върти във всички посоки но пистовия кабел остава между него и тялото да се опъва като карантия. Дисплея отгоре пък е твърде малък за мен но пък много хора може и така да го харесват. Сложили са една диодна крушка да свети на байонета че да можеш в тъмното като снимаш звездите с трейсване да си светнеш и да си врътнеш обектива по-лесно, това незнам дали е + или е - ама ми е чудно обектива се сменя в изключено състояние на тялото заради контакторите та значи има независимо копченце за лампата.

Интересна машинка е, нека има по-голяма конкуренция при ФФ телата това ще стимулира производителите да откриват нови технологии и да свалят цените. Дразни ме факта че никой не вкарва модула за радио управление на светкавици в тялото, но явно още не са измислили как да го постигнат.
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Мнениеот Gergich » 23 Фев. 2016, 08:22

По случай своята '80-годишнина РИКО пуска лимитирано тяло на Пентакс К3м2:

http://www.dpreview.com/news/0048564628/limited-edition-pentax-k-3-ii-to-commemorate-80-years-of-ricoh
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот Gergich » 25 Фев. 2016, 13:42

Ето и нови 5 обектива специално разработени и покриващи ФФ за новото К1 :

Правя уговорката , че това са просто най-новите обективи на Пентакс а не единствените ! :D
Аватар
Gergich
Гуру
Гуру|Гуру|Гуру

Препоръчваме ви

Мнениеот jordan_rusev » 07 Март 2016, 14:44

Ето как работи Pixel Shift Resolution

Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

Re: СЛУХОВЕ: Pentax K-70

Мнениеот jordan_rusev » 15 Юни 2016, 10:08

Изтекоха първите спецификации за Pentax K-70

- Сензор 24MP APS-C CMOS
- In- body camera shake correction
- Realistic resolution (with motion correction function)
- Low-pass selector (OFF, Type1, Type2)
- Процесор PRIME MII
- Скорост на затвора: 30 до 1/6000 seconds, светкавица синхронизирана до 1/180 sec
ISO 100-204,800
- Визьор: 100%, 0.95x
- AF is SAFOX X 11 points (9-point cross-type), -3EV
- AF assist with LED Light
- Exposure with 77 segments metering
- Focus peaking
- Video: full HD 60i, 60p
- AF video: image plane phase difference and contrast hybrid
- Built-in flash with angle of view of 12.28mm (equivalent 36mm)
- Dust and water sealed
- Resistance to low temperature -10 degrees
- 3.0 inches 921,000-dots vari-angle LCD screen, night vision red light
- Серийни кадри 6 frames/second
- GPS unit with O-GPS support (GPS, ASTROTRACER)
- Вграден Wi-Fi
- Памет SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
- 4K при тайм-лапс
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Препоръчваме ви

• Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания