• Login/Out
  • Влез
    Потребителско име:
    Парола:

Забравих си паролата
    Препрати активиращ e-mail
    Вкарвай ме автоматично всеки път
    Скрий ме

• Детска фотосесия
  • Детска и семейна фотосесия
  • РЕКЛАМИРАЙ
  • Натурален пчелен мед град Трявна
  • СТОК САЙТОВЕ

Как се снима нощно небе със звезди

Съвети и препоръки, интересни техники и идеи, фотографски уроци и съвети за начинаещи и напреднали в областа на фотографията
Ключови думи за тази тема
Как се снима нощно небе със звезди Как се снима нощно небе със звезди снимане знам raw снима снима iso техника два неща затова фокус бленда предвид дава формат

Как се снима нощно небе със звезди

Мнениеот jordan_rusev » 11 Авг. 2014, 15:36

Във връзка с периода на Персеидите реших да напиша няколко реда и да споделя няколко неща които знам и според мен са важни при снимането на нощното небе. Този тип снимки се делят на два вида, такива с по-къса експонация и млечен път и такива с по-дълга експонация и звездни следи.

Ето няколко важни неща които е необходимо да има в предвид преди да излезете навън да снимате:

1. За да снимате звездите е важно да имате тъмно небе. За целта трябва да се далеч от светлините на града които сериозно могат да прецакат снимката а и смога над градовете спира сериозно светлината.
2. Фазата на луната и нейния/изгрев и залез са много важни, няма да можете да снимате звезди ако луната грее на небето. В ТОЗИ сайт можете да видите изгревите и залезите на луната разделени по месеци и дни.
3. Стабилния статив е от голямо значение особенно при вятър. Не забравяйте и ремъка на камерата, при вятър той също може да се разклати и да прецака снимката. За целта можете да прихванете с ластик за статива
4. Камерата е добре да е DSLR защото имат по-нисък шум при високите ISORAW формат който значително помага при обработката. Широкоъгълен обектив и ако има стабилизация не забравяйте да я изключите при дългите експонации защото ще размаже изображението.

За първия тип снимки е необходимо да не прекалявате с експонацията. За целта се ползва така нареченото правило 500. Правило 500 всъшност е формула при която се дели числото 500 на фокусното разстояние и дава максималната експонация която може да се ползва без да се размажат звездите. Тук трябва да се помни че при кроп сензори преди да разделите на мелиметрите е важно да умножите по кроп фактора. Например за 17мм обектив при кроп сензор - 500/(17*1.6)=18 секунди. Това е максималната експонация а не точната нека не се бърка. За улеснение можете да си разпечатате долната табличка, като за кроп матрица съм ги изчислил по формулата:

Настройките на ISO бленда и скорост не могат да бъдат миродавни като имате по-горното правило скороста вече е в някаква граница. Следва да наместите блендата и тук по-добре е да използвате по-отворена и да фокусирате в хоризонта за да не се налага да вдигате излишно ISO-то което ще доведе до повече шум в комбинация с по-дългата експонация. ISO-то вече ще трябва да наместите според светлината. При повече шум ще трябва да използвате шумоподтискащ софтуер но там трябва да внимавате да не премахнете и по-малките звездички.

Фокусирането: обикновенно е трудно в тъмната нощ и затова трябва да превключите на ръчен режим. Сложете фокуса на безкрайност в повечето случаи това ще свърши работа. Направете тестова снимка и ако не е ОК върнете малко от фокуса. В случай че имате пейзаж който изисква повече детайл в преден план, можете да направите повече от една снимка с различен фокус и да ги съберете после във фотошоп.

Обработка: не е толкова прост процес и не мога да я засегна в тази тема. За целта можете да разгледате в youtube туториали за luminosity masks. При този тип техника в маската се маскират светлите области. Така например могат да се прилагат шумоподтискащи слоеве с маска на звездите и шумоподтискането да работи само за тъмните области. В самата маска може да се даде apply image и да се избере luminosity. Както казах това е за друга тема но ако някой има желание може да напише пост за обработка :)
Аватар
jordan_rusev
Модератор
Модератор||

Потребители Информация Потребители Информация

Потребители благодарили на jordan_rusev за отговора: CVSTOS

Re: Как се снима нощно небе със звезди

Мнениеот Валентина М » 25 Март 2017, 14:15

интерсена тема
много ме интересува специално снимане на аурора.
все още съм новачка на тема фотография :conf
Аватар
Валентина М
Нов
Нов|Нов|Нова

Потребители Информация Потребители Информация

• Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Подобни теми

Върни се към Фотография